HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی :

HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی بیماری است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود و با ضایعات به رنگ پوست یا صورتی در ناحیه ورودی واژن ، لب های آلت تناسلی بانوان ، اطراف یا داخل مقعد دیده می شوند. این بیماری شایع ترین بیماری جنسی در آمریکا است .  این بیماری هر دو جنس را درگیر می کند، ولی زگیل در خانم ها بیشتر دیده می شود. HPV  همان ویروسی است که باعث سرطان دهانه رحم و هم باعث زگیل تناسلی می شود. حدود ۱۰۰نوع از این ویروس شناسایی شده است.    تیپ های ۱۱و۶ بیشترین علت زگیل تناسلی هستند و تیپ های ۱۸و۱۶ بیشترین علت سرطان دهانه رحم .

زگیل تناسلی

انتقال ویروس :

HPV  یا ویروس زگیل تناسلی از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود مثلا در انواع روشهای نزدیکی جنسی و امکان ندارد کسی آن را مثلا از نشستن روی توالت فرنگی کسب کند.

اغلب افرادی که ویروس را در بدن خود دارند زگیل تناسلی قابل مشاهده ندارند، با وجود این می توانند ویروس را منتقل کنند.

ممکن است درمان زگیل تناسلی، شانس پیشرفت آن را کاهش ندهد.

بنابراین همه افراد فعال جنسی بطور بالقوه می توانند منبع HPV باشند حتی اگر زگیل تناسلی در آنها دیده نشود.

بنابراین همه افراد فعال جنسی بطور بالقوه می توانند منبع HPV باشند حتی اگر زگیل تناسلی در آنها دیده نشود.

زگیل ممکن است هفته ها تا یک سال بعد یا حتی بیشتر پس از ارتباط با ویروس بروز کند و نمی توان تعیین کرد که فرد چه موقع این ویروس را گرفته است.

علایم زگیل :

علایم زگیل به صورت ضایعات پوستی به رنگ پوست یا صورتی، که ممکن است صاف یا برجسته باشند و اغلب در محل لب های آلت تناسلی، ورودی واژن و یا اطراف یا داخل مقعد دیده می شود، اغلب خانمها ی درگیر، علامتی ندارند،اما ممکن است خارش، سوزش یا درد در محل آلت تناسلی داشته باشند.

زگیل تناسلی با معاینه تشخیص داده می شود، اما اگر دکتر در تشخیص شک داشته باشد، می تواند قسمتی از ضایعه را بیوپسی کرده به آزمایشگاه بفرستد.

پیشگیری و درمان :

واکسن بر علیه HPV که در ایران با نام گاردازیل موجود است، در پیشگیری از عفونت با این ویروس و ایجاد ضایعات سرطانی و پیش سرطانی دهانه رحم بسیار موثر است.

واکسن سه نوبت باید تزریق شود. نوبت دوم دو ماه بعد از نوبت اول ، و نوبت سوم شش ماه بعد از نوبت اول تزریق می شود.

چه کسی باید واکسن بزند؟

  در آمریکا واکسن در دختران و زنان بین ۱۲ـ۹ سال تزریق می شود.

   با تزریق واکسن بخصوص قبل از شروع فعالیت جنسی بالاترین میزان حفاظت بر علیه این ویروس وجود دارد.

اما اگر عفونت با HPV یا سرطان دهانه رحم ایجاد شده باشد،،   واکسن کمکی به خلاص شدن از مشکل نمی کند.

به هر حال اگر کسی سن کمتر از ۲۶ سال داشته و سکس دارد ، زگیل تناسلی،  تست HPV مثبت و یک پاپ اسمیر غیر طبیعی دارد، هنوز ممکن است از تزریق واکسن سود ببرد.

واکسن همچنین در پسرها و مردان ۲۱ـ۹سال و حتی تا۲۶ سال نیز توصیه شده و دیده شده با این واکسن احتمال عفونت با ویروس زگیل تناسلی در پارتنر خانمشان نیز کمتر می شود.

همچنین تزریق واکسن در خانمها نیز از بروز زگیل تناسلی در پارتنر آقایشان جلوگیری می کند.

لیست داروخانه‌ها ی توزیع کننده واکسن گارداسیل (جهت پیشگیری از زگیل تناسلی) :

زگیل تناسلی

صحبت های دکتر پرند حاصل در رابطه با زگیل تناسلی :

درباره drhassel

4 دیدگاه در HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی
  1. من دختری 27 ساله اولم که به تازگی نامزد کردمم یکی دوبار ر رابطه جنسی معقدی داشته ام چند وقتی است احساس سوزش و خارش در معقد دارم آیا نشانه زگیل مقعدی است لطفا راهنماییم کنین

    • در مورد سوزش مقعد نیاز به معاینه دارید. ممکن است شقاق مقعد باشد، يا زگیل یا هموروئيد، بهر حال معاینه مورد نیاز است.

  2. سلام اقای دکتر من دختر هستم و فقط رابطه از مقعد با نامزدم داشتم که به علت درد پمادهایی استفاده کردم که در ناحیه مقعد جوش هایی بیرون ریخت که با معاینه دکتر متاسفانه گفتن hsv گرفتم . اما فقط صرفا با معاینه به من گفتن.و برای اطمینان دکتر به من واکسن گارداسیل دادن بزنم که دو سری اول زدم و سری سوم هنوز وقتش نشده اما سوال من اینجایت که من چون دختر هستم تست پاپ اسمیر نتونستم انجام بدم و این قدر ترسیدم که سوالم اینهنکنه hpv هم گرفته باشم بعد واکسنو زدم . میخوام بدونم به غیر از معاینه و تست پاپ اسمیر راهی برای تشخیص از ویروس hpv و hsv هست یا خیر ?و اینکه اگر این ویروسو داشته باشم واکسنو زدم چی میشه ؟با تشکر ممنون میشم پاسخ بدین 🙏🙏🙏

    • سلام، آنتی بادی HSV در خون قابل ردیابی است، البته با تبخال لابیال کراسینگ آور دارد
      اما ویروس HPV در خون قابل ردیابی نیست به هر حال تزریق گاردازیل کار عاقلانه ای بوده


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × 3 =

Call Now Button