کیست بارتولن

آبسه یا کیست بارتولن مساله ایست که شاید در گذشته کمتر به آن توجه شده است ولی امروزه آگاهی پیدا کردن از این مشکل می تواند بسیار مفید واقع شود. آیا از خطرات این عارضه آگاهی دارید؟ ما در این مقاله قصد داریم راجع به مسائل و مشکلاتی که در این رابطه، می تواند فرد را درگیر کند اطلاعاتی ارائه دهیم.

کیست بارتولن چیست؟

کیست بارتولن یا کیست مجاری بارتولن زمانی رخ می دهد که غده بارتولن مسدود شود و در نتیجه کیست هایی پر از مایع شروع به رشد می کنند. غدد بارتولن که در آلت تناسلی خارجی زنانه قرار دارد، غددی هستند که باعث ترشح لیزابه در زمان نزدیکی جنسی می شوند و در نتیجه از اصطکاک و درد در طول رابطه ی جنسی می کاهند. غدد بارتولن با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. بسته شدن مجاری این غدد شایع ترین علت ایجاد توده ولو یا همان آلت تناسلی خارجی زنانه است. این مورد گاهی می تواند به دلیل ایجاد عفونت باشد ولی کیست بارتولن یک بیماری عفونی نیست.

کیست بارتولن

کیست بارتولن

جراحی کیست بارتولن

شایع ترین توده های بارتولن ، کیست و آبسه بارتولن می باشند و درمان اصلی آن باز کردن و تخلیه کیست می باشد. معمولاً یک کاتتر به نام کاتتر ورد داخل آن گذاشته می شود. کاتتر ورد یک بادکنک کوچک در سرش دارد که داخل غده گذاشته می شود و به وسیله آن تخلیه کامل انجام می شود. و در طول زمان دوباره می تواند مجرایی برای تخلیه این غدد ایجاد کند. جنس این کاتتر از لاتکس می باشد و برای کسانی که حساسیت به لاتکس دارند، نمی توان از این کاتتر استفاده کرد. قبل از انجام این عملیات حتماً باید ثابت شود که توده ولو، حتماً کیست بارتولن می باشد و نوع دیگری از توده نمی باشد.

کیست بارتولن یا کیست مجاری بارتولن زمانی رخ می دهد که غده بارتولن مسدود شود و در نتیجه کیست هایی پر از مایع شروع به رشد می کنند. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان زگیل تناسلی زنان کمک می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آیا کیست بارتولن خطرناک است؟

خانم هایی که بالاتر از 40 سال سن دارند، و مبتلا به این نوع کیست هستند، بهتر است کیست شان به طور کامل خارج شود. به این دلیل که هر چند احتمال بد خیمی های بارتولن خیلی نادر است ولی با افزایش سن، ریسک آنها بیشتر می شود.

کیست بارتولن

کیست بارتولن

حقایقی در مورد کیست بارتولن که جالب است بدانید:

  • این کیست ها ممکن است باعث ایجاد درد و ناراحتی برای فرد شود ولی جان وی را به خطر نمی اندازد.
  • تمامی انواع کیست های بارتولن نیاز به درمان ندارند.
  • کیست های بارتولن بسیار کوچک بوده و علائم خیلی واضحی ندارند. این مورد به این معناست که تشخیص این عارضه ممکن است دیر هنگام باشد.

کیست بارتولن و بارداری

خانم ها قبل از اقدام به حاملگی باید مشاوره قبل از حاملگی داشته باشند و این مورد از جمله نکات مهم بارداری تا هر مشکلی که دارند بررسی و درمان شود و بعداً می توانند اقدام به بارداری کنند. از جمله مواردی که در آزمایشات قبل از بارداری بررسی می شود، کیست بارتولن می باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

کیست تخمدان

مراقبت های دوران بارداری

لابیاپلاستی

نکات مهم در بارداری

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نوزده − 11 =