Contents

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی برای بررسی و معاینه دقیق داخل واژن، ولو و دهانه رحم برای تشخیص سرطان دهانه رحم و هرگونه تغییرات پیش سرطانی می باشد. در صورتی که در تست پاپ اسمیر نتیجه ای غیرطبیعی مشاهده شود و یا جهت بررسی علائم بعضی بیماری ها، از روش کولپوسکوپی استفاده می شود. ولی عوارض کولپوسکوپی چیست و این روش چه اثرات جانبی دارد؟ این روش به چه صورت انجام می گیرد؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عوارض کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

دلیل انجام کولپوسکوپی

در صورتی که تست پاپ اسمیر موردی غیرطبیعی را نشان دهد نیاز است تا آزمایش کولپوسکوپی صورت گیرد. در روش کولپوسکوپی با کمک از ابزار بزرگ نمایی می توان هرگونه مورد غیر طبیعی را مشاهده کرد. ممکن است توده و یا برآمدگی غیرطبیعی مشاهده شود که در این صورت نمونه گیری از توده یا همان بیوپسی انجام می گیرد.
در صورت مشاهده موارد زیر نیاز به انجام کولپوسکوپی می باشد:

– گزارش سرطان و ضایعات پیش سرطانی یا تغییرات سلولی در آزمایش پاپ اسمیر
– خونریزی غیرطبیعی از واژن
– خونریزی بعد از نزدیکی
– تورم دهانه رحم که به درمان های معمول جواب ندهد.
– زگیل های تناسلی که ناشی از بیماری HPV بوده و در آلت تناسلی خارجی، دهانه رحم و واژن مشاهده می شود. بعضی از انواع زگیل تناسلی می توانند موجب مشکلاتی جدی مانند سرطان دهانه رحم شوند.
– سابقه زگیل تناسلی در شریک جنسی
– هر گونه ضایعه مشکوک که در معاینه دیده شود و پزشک تشخیص دهد که باید کولپوسکوپی انجام شود.

عوارض کولپوسکوپی

به طور کلی این آزمایش یک آزمایش بی خطر و ایمن می باشد. در صورتی که فرد باردار باشد، معمولا نمونه برداری آندوسرویکس انجام نمی شود. در صورتی که فرد مستعد خونریزی باشد و یا از قرص های رقیق کننده خون مانند آسپیرین استفاده کند، احتمال خونریزی بعد از بیوپسی دهانه رحم وجود دارد. در صورتی که کولپوسکوپی انجام گرفته ولی بیوپسی صورت نگیرد، لکه بینی وجود ندارد.

تا چند روز بعد از کولپوسکوپی ممکن است خونریزی مختصر از واژن و ترشحات تیره رنگ وجود داشته باشد. بعد از کولپوسکوپی نباید تا یک هفته نزدیکی کرد و هیچ چیز اعم از داروهای واژینال و تامپون داخل واژن گذاشته شود. درد بعد از این روش با قرص های مسکن مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن کنترل می شود. در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه گردد:

– خونریزی و ترشحات از واژن بیش تر از 2 تا 3 روز طول بکشد.
– نیاز به تعویض پد بیشتر از ساعتی یک بار باشد.
– با داروهای مسکن درد کنترل نشود.
– مشاهده تب، لزر و درد شدید در زیر شکم

در زیر فیلمی از توضیحات خانم دکتر پرند حاصل درباره کولپوسکوپی را مشاهده می فرمائید:

طریقه انجام کولپوسکوپی

بیمار بر روی تخت مخصوص قرار می گیرد و سپس پزشک با استفاده از اسپکولوم واژن را باز می کند. سپس با محلول خاصی واژن و دهانه رحم را تمییز می کند. استفاده از محلول می تواند کمی ناحیه را بسوزاند. ولی تنها به این طریق سلول های غیر طبیعی مشاهده می شود. سپس از یک کولپوسکوپ برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود.

آمادگی برای کولپوسکوپی

قبل از کولپوسکوپی از هیچ کرم و لوسیونی در واژن استفاده نکنید. به این ترتیب مشاهده دهانه رحم مشکل می شود. همچنین استفاده از تامپون و رابطه جنسی واژنی از چند روز قبل از کولپوسکوپی ممنوع می باشد.

در صورتی که در روز کولپوسکوپی قاعدگی آغاز شود و خونریزی شدید باشد نیاز است تا به پزشک اطلاع داده شود. همچنین در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می شود به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که در طول کولپوسکوپی نیاز به بیوپسی و نمونه برداری باشد و فرد از اینگونه قرص های رقیق کننده خون استفاده کرده باشد می تواند موجب خونریزی های شدیدی شود.

همچنین در صورتی که فرد باردار باشد باید به پزشک اطلاع دهد. احتمالاً کولپوسکوپی انجام می گیرد ولی بیوپسی و نمونه برداری صورت نمی گیرد.

آیا نیاز به نمونه برداری دهانه رحم می باشد؟

در صورتی که دهانه رحم غیرطبیعی به نظر برسد و توده یا برآمدگی غیر طبیعی مشاهده شود، نیاز به انجام بیوپسی دهانه رحم می باشد. برای انجام بیوپسی از یک وسیله تیز برای نمونه گیری استفاده می شود. بیوپسی می تواند کمی دردناک باشد و فشار و انقباض خفیفی حس می شود ولی آسیبی به دهانه رحم وارد نمی شود.

عوارض کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

نتیجه کولپوسکوپی به چه صورت است؟

نمونه ای که در طول کولپوسکوپی گرفته می شود برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. سپس اقدام درمانی بعدی انتخاب می گردد. در صورتی که تمامی توده در طول بیوپسی برداشته شده باشد نیاز به درمان دیگری نمی باشد. در غیر این صورت از یکی از روش های زیر برای برداشتن سلول های غیر طبیعی استفاده می شود:

– بیوپسی مخروطی – در این روش پزشک یک ابزار به صورت مخروطی شکل بافت مشکوک را جدا می کند و هرگونه سلول پیش سرطانی را جدا می کند. سلول های غیر طبیعی یا به صورت سرطانی و یا پیش سرطانی هستند.
– کریوتراپی – از یک گاز مایع استفاده می شود تا هرگونه سلول غیر طبیعی در دهانه رحم فریز شود.
– برش با حلقه الکتریکی – پزشک هرگونه سلول غیرطبیعی را با یک حلقه که حاوی جریان الکتریکی می باشد، جدا می کند.

دوره نقاهت کولپوسکوپی

بعد از کولپوسکوپی و نمونه گیری دهانه رحم فرد نیازی به مرخصی گرفتن ندارد. ولی به هیچ عنوان از تامپون و کرم و موارد دیگر در داخل واژن استفاده نگردد. به مدت حداقل 48 ساعت از رابطه جنسی واژنی پرهیز شود.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان پرداخته و توصیه هایی برای مراقبت در دوران بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کولپوسکوپی دهانه رحم

  انجام منظم تست های غربالگری برای سرطان دهانه رحم شامل پاپ اسمیر و اچ پی وی تست نقش مهمی در سالم ماندن و پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارند .اگر نتیجه تست غربالگری غیر طبیعی باشد باید تست های بیشتری انجام شود که وضعیت غیر طبیعی و یا شدت آن را بررسی کند. برای این منظور می توان از روش کولپوسکوپی استفاده کرد.

موارد استفاده کولپوسکوپی

 • پاپ اسمیر غیر طبیعی
 • خونریزی بعد از نزدیکی
 • خونریزی هایی که ما بین سیکل های قاعدگی اتفاق می افتد .
 • وجود زگیل تناسلی
 • وجود زگیل تناسلی در شریک جنسی
 • بررسی بکارت
 • عفونت های مکرر
 • ظاهر غیر طبیعی دهانه رحم
 • ضایعات آلت تناسلی خارجی و خارش مزمن به خصوص در سنین بعد از یائسگی

کولپوسکوپ به پزشک اجازه می دهد مناطق غیر طبیعی ، سایز و مکان دقیق آن ها را بهتر ببیند وقتی مناطق پیش سرطانی دیده و درمان شوند معمولاً به سمت سرطان پیشرفت نمی کنند. باید توجه داشت که هزینه کولپوسکوپی در ایران بسیار ارزان است و معادل یک تست آزمایشگاهی بررسی اچ پی ویست بنابراین بهتر است که هر جا کوچک ترین شکی به ضایعه ی پیش بدخیم  دهانه رحم وجود دارد کولپوسکوپی انجام شود .

آمادگی برای کولپوسکوپی

  هیچ دارویی داخل واژن گذاشته نشود در هر زمان قابل انجام است، اما در خونریزی قاعدگی انجام نشود .اگر داروی ضد انعقاد مصرف می کنید مثل هپارین ، وارفارین ، آسپرین حتماً به پزشکتان بگویید اگر فکر می کنید حامله هستید حتماً به پزشکتان بگویید . این روش در خانم های حامله می تواند انجام شود اما معمولاً بیوپسی از آندوسرویکس انجام نمی شود.

کولپوسکوپی 10 تا 15 دقیقه زمان می گیرد و در مطب و هنگام ویزیت شما انجام می شود کولپوسکوپی مثل معاینه لگن است دکتر با یک اسپکلوم ، واژن و دهانه رحم شما را نگاه می کند یک پاپ اسمیر مجدد می گیرد .

کولپوسکوپ مثل یک میکروسکوپ است که روی یک پایه سوار است سپس دکتر با محلول اسید استیک دهانه رحم شما را پاک می کند این محلول باعث می شود که مناطق غیر طبیعی به رنگ سفید در بیاید و راحت تر با کولپوسکوپی دیده شود وقتی از این محلول استفاده می شود شما ممکن است احساس سرما یا سوزش مختصری بکنید.

در حین انجام کولپوسکوپی ممکن است پزشک قسمت کوچکی از بافت غیر طبیعی را بردارد که به آن بیوپسی می گویند. انجام بیوپسی الزماً به این معنی نیست که شما بیماری پیش بدخیم دارید. گاهی لازم است از داخل دهانه رحم بعضی از خانم ها نمونه برداری انجام شود که به آن کورتاژ آندوسرویکس گفته می شود این کار در خانم های حامله انجان نمی شود .

آیا بعد از کولپوسکوپی مراقبت خاصی لازم است ؟

  بعد از  این روش در صورتی که بیوپسی انجام شده باشد ممکن است مقدار کمی خونریزی از واژن داشته باشید که معمولاً ظرف یک تا دو روز برطرف می شود .اغلب خانم ها می توانند سریعاً به محل کار و زندگی عادی خود برگردند اما بعضی خانم ها ممکن است درد یا کرامپ مختصری داشته باشند .در صورت بیوپسی نباید تا یک هفته نزدیکی انجام شود و چیزی داخل واژن گذاشته شود از قبیل تامپون ، دوش و کرم .

کولپوسکوپی

چه مواردی در صورت وقوع پس از کولپوسکوپی باید به پزشک اطلاع داده شود ؟

 • خونریزی شدید از واژن ( نواربهداشتی بزرگ ظرف یک تا دو ساعت پر از خون شود ).
 • خونریزی واژینال که بیش از 7 روز طول بکشد .
 • استشمام بوی بد از ترشحات واژن باید در نظر داشت که رنگ قهوه ای یا سیاه ترشحات واژن برای چند روز نرمال در نظر گرفته می شود .
 • درد لگن یا کرامپ که با ایبوپروفن بهتر نشود .
 • تب بیش از 38 درجه

حتماً جواب پاتولوژی بیوپسی دهانه رحم را بگیرید و به پزشکتان نشان دهید و تا به شما گفته نشده که جواب نرمال است خیالتان راحت نشود در بعضی شرایط لازم است که پاپ اسمیر و یا کولپوسکوپی ظرف 6 ماه تکرار شود .

آیا خانم های حامله می توانند کولپوسکوپی انجام دهند ؟

   خانم حامله ای که در اوایل بارداری به سر می برد اگر اخیراً معاینه زنان نداشته، باید معاینه شود. این معاینه شامل پاپ اسمیر و در صورت نیاز کولپوسکوپی نیز می شود .البته تشخیص سرطان دهانه رحم در حاملگی ناشایع است .

  کولپوسکوپی در حاملگی در موارد شک به سرطان مهاجم دهانه رحم انجام می شود در صورت شک به ضایعه می توان بیوپسی از دهانه رحم تهیه کرد برای کنترل خونریزی می توان از یک تامپون که به مدت 2 تا 3 ساعت داخل واژن گذاشته می شود استفاده کرد .استفاده از کورتاژ آندوسرویکس به شرط آنکه به سوراخ داخلی دهانه رحم نرسد نیز امکان پذیر است .

  کولپوسکوپی راهی است برای معاینه دهانه رحم، واژن و آلت تناسلی خارجی برای پیدا کردن علائم بیماری و در این موارد انجام می شود .

 • اگر پزشک شما در پاپ اسمیر یا معاینه لگنی نکته ی غیر طبیعی مشاهده کند
 • اگر زگیل تناسلی داشته باشید
 • اگر خونریزی بعد از نزدیکی داشته باشید
 • التهابات دهانه رحم
 • تغییرات پیش بدخیمی در دهانه رحم
 • تغییرات پیش بدخیمی در واژن
 • تغییرات پیش بدخیمی در آلت تناسلی خارجی

بررسی پرده بکارت

در این موارد پزشک کولپوسکوپی انجام می دهد .

آمادگی برای کولپوسکوپی

 • وقتی که برای کولپوسکوپی می گیرید در زمان عادت ماهانه نباشد.
 • از یک یا دو روز قبل بهتر است نزدیکی نکرده باشید
 • از یک یا دو روز قبل بهتر است تامپون داخل واژن نگذاشته باشید .
 • از یک یا دو روز قبل از هیچ دارویی به داخل واژن استفاده نکرده باشید .
 • قبل از انجام کولپوسکوپی بهتر است از مسکن ایبوپروفن استفاده کرده باشید.

روش مقابله با اضطراب قبل از کولپوسکوپی

بعضی از خانم هایی که قرار است کولپوسکوپی انجام بدهند،

 قبل از انجام کولپوسکوپی مضطرب و ناراحت هستند که این اضطراب باعث می شود نتوانند تمرکز کنند یا بخوابند افرادی که خیلی مضطرب هستند ممکن است نسبت به افرادی که هیجانات خود را کنترل می کنند درد بیشتری رو تجربه می کنند کارهایی که به شما در کنترل اضطرابتان کمک می کند به این شرح است .

 • مطالبی که درباره ی نحوه انجام کولپوسکوپی گذاشته می شود را مطالعه کنید تا بدانید در هر مرحله باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم .
 • هر سوالی یا مطلبی که در مورد کولپوسکوپی ذهنتان را درگیر می کند یادداشت کنید و قبل از انجام آن از دکتر خود بپرسید .
 • فعالیت هایی که شما را ریلکس می کند انجام بدهید مثلاً ورزش کنید یا وقت با دوستان و خانواده خود بگذارید .
 • بهتر است در حین انجام کولپوسکوپی به موزیک گوش بدهید .
 • می تونید از دکتر خود بپرسید که اگر اشکالی ندارد به موزیک دلخواهتون گوش دهید زیرا گوش دادن به موزیک باعث می شود از اضطرابتان کم شود و درد نداشته باشید .

در زمان انجام کولپوسکوپی باید منتظر چه باشیم ؟

کولپوسکوپی در مطب دکتر انجام میشود و 10 الی 20 دقیقه زمان می برد شما روی تخت معاینه می خوابید ، پاها رو روی پدال های تخت قرار می دهید مثل زمانی که قرار است معاینه شوید یا پاپ اسمیربگیرید دکتر یک وسیله فلزی رو داخل واژن شما قرار می دهد تا بتواند دهانه رحم شما رو ببیند دستگاه کولپوسکوپ که درشت نمایی بالایی دارد در فاصله ی حدود 30 سانتی متری از دهانه رحم شما قرار می گیرد و دکتر با یک نور روشن داخل واژن شما رو نگاه می کند.

واژن و دهانه رحم با سواب پنبه ای پاک می شود و ترشحات برداشته می شود .دکتر ممکن است با محلول سرکه یا محلول دیگری دهانه رحم شما را پاک کند که امکان دارد باعث سوزش مختصری در واژن شما شود .این محلول ها باعث می شود که مناطق مشکوک خودشان را نشان بدهند .

چه زمانی در کولپوسکوپی نیاز به بیوپسی می شود ؟

اگر دکتر منطقه ی مشکوکی را پیدا کند یک نمونه کوچک از آن بافت را تهیه می کند و به آزمایشگاه می فرستد دکتر برای تهیه این نمونه از یک وسیله ی تیز استفاده می کند اگر در معاینه چند منطقه ی مشکوک وجود داشته باشد دکتر چند نمونه می گیرد بسته به این که نمونه از کجا برداشته شود شما احساس متفاوتی دارید اگر بیوپسی از دهانه رحم باشد معمولاً بیوپسی دهانه رحم دردناک نیست وممکن است شما احساس فشار یا کرامپ کنید.

بیوپسی از واژن به خصوص اگه از قسمتهای پایین واژن باشد و یا آلت تناسلی خارجی امکان دارد درد داشته باشد که دکتر برای این کار از بی حسی استفاده می کند دکتر امکان دارد از یک محلول شیمیایی برای کنترل خونریزی استفاده کند

هزینه کولپوسکوپی چقدر است ؟

کولپوسکوپی چیست ؟ چه افرادی   باید  کولپوسکوپی انجام دهند ؟  هزینه کولپوسکوپی چقدر است ؟   خیلی از  بیماران  هنگام مراجعه  به مطب دکتر پرند حاصل در رابطه با  هزینه کولپوسکوپی از ایشان  سوال می پرسند ،   به همین دلیل در ادامه  به بررسی این موضوع می پردازیم .

کولپوسکوپ یک وسیله تشخیصی است ، که بیشتر  به منظور  بررسی بیماری ها و ضایعات  موجود در رحم استفاده می شود،  که  با معاینه  عادی  توسط متخصص زنان قابل تشخیص نیست .

این   روش بررسی زمانی  برای بیمار تجویز می گردد که،   تست  پاپ اسمیر  مشکوک  باشد  و  جراح   نیاز  بداند برای بررسی های بیشتر  کولپوسکوپی را انجام دهد .

با  کمک  دستگاه  کولپوسکوپی  که  بزرگنمایی  می کند و  همچنین  طرح  رنگ آمیزی که دارد،  این کمک را  می کند  که  هر گونه بیماری در ناحیه دهانه  رحم را تشخیص دهد . در صورتی که در  طی کولپوسکوپی  مورد  مشکوکی دیده  شود  نیاز  است  تا  بیوپسی انجام شود .

مزیت های کولپوسکوپی نسبت  به سایر روش های تشخیصی کدام است؟

می توان با استفاده از کولپوسکوپی هر گونه ضایعات  سرطانی را در مراحل ابتدایی تشخیص داد  تا بتوان  با درمان  به موقع از پیشرفت آن ها جلوگیری کرد .

دقت  تشخیص کولپوسکوپی  بسیار بالاست .

می توان با استفاده از  روش تشخیص کولپوسکوپی  زخم های پیش بد خیمی  که  امکان  تبدیل شدن آن ها به  سلول های سرطانی  بالاست را شناسایی کرد .

هزینه کولپوسکوپی

این هزینه ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، در صورتی که فرد نیاز به بیوپسی داشته باشد،  هزینه به مراتب بیشتر می شود .

همچنین برخی از بیماران  درخواست  تهیه پرینت رنگی از  معاینه و کولپوسکوپی  خود دارند .

البته  از آنجا که کولپوسیکوپی  یک روش تشخیصی و درمانی محسوب  می گردد،  بیمه بخشی از این هزینه را تقبل می کند . در نتیجه  نمی توان برای کولپوسکوپی هزینه مشخصی را در نظر بگیریم .  برای اطلاع  از هزینه دقیق  کولپوسکوپی  بهتر است  از متخصص زنان خود سوال بپرسید .

آیا کولپوسکوپی خطری هم دارد ؟

معمولا ایجاد عوارض  در طی کولپوسکوپی  بسیار نادر است .

ممکن است بعد از انجام کولپوسکوپی ،  ترشحات  قهوه ای و  یا حتی سیاه بعد از کولپوسکوپی  دیده شود . این مسئله نگران کننده نیست  بعد از  گذشت  چند  روز از کولپوسکوپی ترشحات  حالتی طبیعی پیدا می کنند .

اگر  بعد از چند  روز  ترشحات  همچنان  حالت خود را داشتند و  نشانه هایی از عفونت در خود مشاهده  کردید  حتما با متخصص زنان خود مشورت کنید .

 در صورت بروز  نشانه های زیر  به متخصص زنان خود مراجعه کنید :

تب بالا

احساس درد  شدید در ناحیه شکم  و کمر

خونریزی  غیر طبیعی از واژینال  که  بیش از یک هفته  طول بکشد .

خونریزی های سنگین واژینال

با مراجعه به متخصص زنان  می  توانید در صورت بروز  خطر از آن جلوگیری کنید .

نتیجه گیری

کولپوسکوپی یک روش متداول بوده و مشکلات و عوارض بعد از این روش خیلی نادر می باشند. با این حال امکان دارد برخی مشکلات بعد از کولپوسکوپی پیش آید. بعد از نمونه گیری پزشک از یک بانداز استفاده می کند و دهانه رحم را بانداژ می کند تا از خونریزی پیشگیری شود. ترشحات قهوه ای و تیره از واژن بعد از کولپوسکوپی دیده می شود. این مورد نگران کننده نمی باشد و ظرف چند روز برطرف می شود. ولی همان طور که گفته شد در صورت مشاهده هر گونه مورد غیر طبیعی و یا عفونت به پزشک مراجعه شود.

منبع : https://www.verywellhealth.com/what-is-a-colposcopy-3520585

برخی خدمات دکتر پرند حاصل عبارتست از

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

لابیاپلاستی

کولپوسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

درباره drhassel

10 دیدگاه در کولپوسکوپی
 1. سلام خانم دکتر وقت خوش. برای زگیل تناسلی فقط باید با کولپوسکوپی مطمئن شد؟ هزینه این روش چقدر است؟

  • برای تشخیص زگیل تناسلی این روش پیشنهاد می گردد. برای هزینه با مطب تماس بگیرید

 2. سلام خانم دکتر جان وقت خوش. ببخشید من برای دوشنبه وقت دارم ولی احتمالاً پریود بشم. می تونم بیام یا کنسل کنم؟

 3. خانم دکتر من دیروز پیشتون کولپوسکوپی انجام دادم. احتمالش هست که زگیل داشته باشم ولی تو آزمایش نشون نداده باشه؟

 4. خانم دکتر چقدر زمان می بره کولپوسکوپی؟ می تونم با بی حسی انجام بدم ؟ چون به شدت از دردش می ترسم.

 5. خانم دکتر شما عااالی هستید. واقعا همیشه دعاتون می کنم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • نوزده + 20 =

Call Now Button