کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم به معنای معاینه دهانه رحم می باشد. این آزمایش تشخیصی حدوداً 5 تا 10 دقیقه زمان می برد. کولپوسکوپی رحم تا حدودی شبیه به آزمایش پاپ اسمیر است. تفاوت اصلی این دو روش این است که در روش کولپوسکوپی از وسیله ی بزرگنمایی به نام کولپوسکوپ استفاده می شود ولی در آزمایش پاپ اسمیر اینگونه نیست.

در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر موردی غیر طبیعی را نشان دهد احتمالاً به توصیه پزشک نیاز است تا کولپوسکوپی دهانه رحم صورت گیرد.

هدف کولپوسکوپی رحم

به دلایل زیر نیاز به انجام کولپوسکوپی می باشد:
– پاپ اسمیر غیر طبیعی
– در طول معاینه لگنی، دهانه رحم موردی غیر طبیعی داشته باشد.
– فرد به ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv (زگیل تناسلی) مبتلا باشد.
– خونریزی غیر طبیعی و بدون دلیل یا دیگر مشکلات
برای تشخیص سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و سرطان واژن از این آزمایش کمک گرفته می شود.

کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم

چگونگی انجام کولپوسکوپی رحم

فرد در تخت مخصوص می خوابد و پاها از هم باز می شوند و در جای مخصوص قرار می گیرند. پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم استفاده می کند و واژن را باز نگاه می دارد. ناحیه واژن با مایع مخصوص تمییز می شود. شاید کمی سوزش ایجاد شود ولی تشخیص بسیار دقیق تر انجام می گیرد. سپس از یک کولپوسکوپ برای بررسی واژن و دهانه رحم استفاده می شود.

در زیر صحبت های خانم دکتر پرند حاصل درباره کولپوسکوپی رحم را می شنوید:

 

آمادگی برای کولپوسکوپی رحم

قبل از کولپوسکوپی از کرم در داخل واژن خود استفاده نکنید. این مورد می تواند معاینه را دشوار سازد. همچنین از چند روز قبل از آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید. در صورتی که در روز معاینه پریود سنگینی دارید می توانید زمان آزمایش را تغییر دهید.

بیوپسی رحم

احتمال دارد که در طول کولپوسکوپی توده ای مشکوک دیده شود و نیاز به نمونه گیری از توده یا همان بیوپسی باشد. در این صورت با استفاده از ابزاری مخصوص نمونه ی کوچکی از توده گرفته می شود و برای آزمایشات ثانویه به آزمایشگاه فرستاده می شود. به دلیل ایجاد برش در طول بیوپسی دهانه رحم، در صورتی که از قرص های رقیق کننده خون مانند آسپیرین استفاده می کنید حتماً به پزشک اطلاع دهید. مصرف این قرص ها خونریزی را تشدید می کنند و احتمالاً نیاز است تا مصرف آنها قطع گردد.

همچنین در صورتی که باردار هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت باردار بودن می توان کولپوسکوپی را انجام داد ولی به احتمال زیاد انجام بیوپسی مجاز نمی باشد.

در ادامه صحبت های خانم دکتر پرند حاصل درباره کولپوسکوپی آمده است:

 

کولپوسکوپی چیست؟

برای توضیح کولپوسکوپی ابتدا باید درباره چند مفهوم صحبت کنیم. غربالگری یعنی انجام آزمایشاتی برای تشخیص زودرس برخی از بیماری های شایع قابل پیشگیری یا درمان زودرس این بیماری ها که به بقای عمر کمک می کند. از جمله این بیماری ها که قابل پیشگیری است می توان به سرطان دهانه رحم اشاره کرد.

تست های غربالگری برای تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم یا تشخیص بیماری های پیش سرطانی دهانه رحم، تست پاپ اسمیر و HPV TEST می باشد. این آزمایشات نقش بسیار مهمی در سالم ماندن و پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارند. اگر تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد باید تست های بیشتری انجام شود تا این وضعیت غیر طبیعی را تائید کند و همچنین شدت بیماری را مشخص کند.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

جواب آزمایش کولپوسکوپی

در این موارد جراح زنان از کولپوسکوپی بهره می گیرد. در واقع کولپوسکوپی مشاهده دهانه رحم زیر دستگاهی مثل میکروسکوپ می باشد با درشت نمایی بالا که به وسیله این دستگاه و شست و شو با محلول های خاص بیماری دهانه رحم خودش را به صورت بافت غیر طبیعی نشان می دهد. سپس پزشک متخصص از این قسمت ها نمونه برداری می کند و آن ها را به آزمایشگاه پاتولوژی برای بررسی بافت شناسی می فرستد. تمام خانم هایی که پاپ اسمیر غیر طبیعی دارند نیاز به درمان ندارند و در واقع کولپوسکوپی کمک می کند که متوجه شویم آیا نیاز به درمان وجود دارد یا خیر.

ممنوعیت های کولپوسکوپی رحم

خانم هایی که قصد انجام کولپوسکوپی دارند باید این موارد را بدانند. کولپوسکوپی در هر زمان قابل انجام است اما در خونریزی قاعدگی نباید انجام بشود. هیچ دارویی نباید داخل واژن گذاشته شود. اگر فکر می کنید باردار هستید پزشک خود را در جریان قرار دهید. اگر از داروهای ضد انعقاد مثل هپارین، وارفارین یا آسپیرین استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا انجام بیوپسی در این موارد می تواند منجر به خونریزی شود.

کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم

مدت زمان انجام کولپوسکوپی

انجام کولپوسکوپی حدود 10 دقیقه زمان می برد. کولپوسکوپی مثل معاینه معمولی انجام می گیرد. دکتر با کمک اسپکولوم واژن و دهانه رحم را مشاهده می کند. معمولاً پاپ اسمیر را تکرار می کند. کولپوسکوپ مثل یک میکروسوپ است که روی پایه سوار است. دکتر ابتدا با سرم ترشحات واژن را پاک می کند تا دید بهتری از دهانه رحم و واژن داشته باشد. سپس با محلول اسید استیک یک بار دیگر دهانه رحم پاک می شود که ممکن کمی احساس سرما یا سوزش مختصر کنید.

این محلول باعث می شود که مناطق غیر طبیعی به رنگ سفید در آیند و به راحتی با کولپوسکوپ دیده شوند. امکان دارد در حین کولپوسکوپی پزشک قسمتی از بافت غیر طبیعی را برای آزمایش بردارد. که به این کار بیوپسی می گویند. انجام بیوپسی به این معنا نیست که فرد بیماری بدخیم یا پیش بدخیم دارد. لازم است از بافت داخلی دهانه رحم برخی از بیماران هم نمونه برداری بشود که به آن کورتاژ آندوسرویکس می گویند. این کار برای زنان باردار صورت نمی گیرد.

بعد از کولپوسکوپی

بعد از کولپوسکوپی در صورتی که بیوپسی انجام شده باشد احتمال دارد که مقداری خونریزی از واژن وجود داشته باشد که معمولاً حداکثر ظرف دو سه روز برطرف می شود. اغلب خانم ها می توانند بلافاصله به فعالیت طبیعی و محل کار خود باز گردند اما بعضی خانم ها کمی درد و کرامپ دارند. در صورتی که بیوپسی انجام شده باشد نباید تا یک هفته نزدیکی صورت گیرد و هیچ چیز اعم از تامپون، کرم یا دوش واژینال داخل واژن گذاشته شود.

کولپوسکوپی در تهران

مراکز انجام کولپوسکوپی در تهران اندک اند. کولپوسکوپی در تهران در برخی مطب ها انجام می گیرد. ولی همان طور که گفته شد نمونه بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. گاهی می توان در طول کولپوسکوپی تمام سلول های غیر طبیعی یا همان توده را برداشت. یا در مواردی می توان توده را به روش های مخروطی، کریوتراپی و یا فریز کردن خارج کرد.

نتیجه گیری

کولپوسکوپی در موارد نیاز انجام می گیرد و در صورتی که توده ای غیر طبیعی مشاهده شود، آزمایشات تکمیلی صورت می گیرد. در صورتی که توده بدخیم باشد، به روش های مختلف با توجه به محل و سایز توده، به جراحی و برداشتن آن اقدام می گردد.
منبع : https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/do-i-need-colposcopy-and-cervical-biopsy

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × چهار =

Call Now Button