چگونگی شیردهی نوزاد

در ابتدا از راحت بودن خود اطمینان حاصل کنید. کودک را نزدیک به بدن خود نگاه دارید و سر و بدن وی را در یک راستا قرار دهید. کودک را به سمت سینه بیاورید. چانه کمی به جلو می آید و سر نوزاد کمی به عقب متمایل می شود تا بتواند دهان خود را به طور کامل باز کند. نوک پستان را به سمت بینی وی بگیرید تا دهانش را باز کند.

چند وقت یک بار شیردهی صورت گیرد؟

معده نوزاد بسیار کوچک است. در چند ساعت اول بعد از زایمان نوزاد مواد مغذی به مقدار کافی دارد و به دلیل مایع آمنیوتیک، بدن وی هیدراته است. تنها باید به زندگی به خارج از رحم عادت کند. در این مدت باید بر روی مهارت های شیردهی کار شود و فرزندش را در آغوش بگیرد. نوزادان که سینه مادر را می مکند، در این مدت زمان مادران هورمون پرولاکتین را ترشح می کنند و هرچه این فرایند بیشتر انجام گیرد این هورمون افزایش می یابد و نوزاد این را تشخیص می دهد.

چگونگی شیردهی نوزاد

چگونگی شیردهی نوزاد

این هورمون به تولید شیر بیشتر کمک می کند. در روز دوم بعد از تولد کودک نیاز به تغذیه حداقل 8 بار در طول 24 ساعت را دارد. بعد از شیردهی نوزاد تمایل دارد که به خواب عمیقی فرو برود.

بهتر است که نوزادان تازه متولد شده را به دقت مورد بررسی قرار داد و زمان بندی مناسب برای شیردهی را بررسی کرد. بسیاری از کودکان هر دوساعت نیاز به شیردهی دارند ولی نباید تنها به ساعت نگاه کرد و بهتر است که حداقل 8 بار در روز شیردهی انجام گیرد و در عصر ها و شب ها به شیردهی توجه ویژه ای نمود. شیردهی در شب ها مورد بسیار مهمی می باشد.

چه مدت زمان باید شیردهی صورت گیرد؟

این مدت زمان بستگی به این دارد که وعده غذایی اصلی و یا میان وعده می باشد. همچنین در نوزادان مختلف این مدت زمان متفاوت است. زمانی که شیر سینه توسط نوزاد خورده می شود سینه کمی نرم تر می شود. بسیاری از نوزادان بعد از سیر شدن به خواب می روند. نوزاد حسی قوی در فهمیدن زمان سیر شدن دارد. تا جایی که نوزاد می خواهد می بایست شیردهی ادامه داشته باشد. به این صورت کودک در زمانی که می خواهد و به مقداری که می خواهد شیر می خورد.

پس از مدتی که سینه اول کمی نرم شد می توان شیردهی از سینه دوم را شروع کرد.

چطور می توان از کافی بودن شیر دریافتی اطمینان حاصل کرد؟

یکی از نشانه هایی که می توان فهمید این است که بعد از شیردهی سینه ها نرم تر می شوند. از نشانه های بلند مدت دیگر می توان به بالا رفتن وزن کودک اشاره کرد.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

مادران همواره نگران این هستند که چگونه تمامی این اطلاعات را به خاطر بسپارند. پروسه ی شیردهی تا شش هفته اول کمی دشوار است و شامل لحظاتی سخت و یا لذت بخش می باشد. در این دوره مادر و نوزاد به این فرایند عادت می کنند. می توان از متخصص زنان و یا ماما سوالات خود را بپرسید.

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 6 + یک =

Call Now Button