پلاسمای سرد

توانایی تولید پلاسما سرد در شرایط فشار جوی اساس رشد سریع مناطق کاربردی مرتبط با پلاسما در زیست پزشکی بود. پلاسما تعداد زیادی از اجزای فعال مانند ذرات باردار ، جریان الکتریکی ، اشعه ماوراء بنفش ، و گونه های گاز واکنش پذیر را شامل می شود که می توانند به صورت هم افزایی عمل کنند. اثرات ضد خارش ، ضد میکروبی ، ضد التهابی ، تحریک کننده بافت ، تقویت کننده جریان خون و اثرات پروپوپتوتیکی در آزمایشات داخل بدن و آزمایشگاهی نشان داده شد و تاکنون هیچگونه مقاومتی در پاتوژن ها در برابر درمان با پلاسما مشاهده نشده است. ترکیبی از عوامل فعال مختلف و طیف گسترده ای از اثرات مثبت آنها بر بیماری های مختلف ، به ویژه بیماری های پوستی که به راحتی در دسترس هستند ، پلاسما را برای کاربردهای پزشکی کاملاً جذاب می کند.

پلاسمای سرد

پلاسمای سرد

انواع پلاسمای سرد

برای کاربردهای پزشکی ، دو نوع مختلف پلاسما سرد وجود دارد: منابع غیرمستقیم (جت پلاسما) و مستقیم (تخلیه مانع دی الکتریک- DBD). دستگاه DBD PlasmaDerm® VU-2010 (CINOGY Technologies GmbH) ، جت پلاسما فشار اتمسفر (APPJ) kINPen® MED (INP Greifswald / neoplas Tools GmbH) ، و SteriPlas (Adtec Ltd. ، لندن ، انگلستان) آنها به عنوان یک محصول پزشکی برای معالجه زخم های مزمن در انسان تأیید شده و اثربخشی و ماندگاری خوبی را نشان داده است. اخیراً استفاده از پلاسما در تحقیقات سرطان و آنکولوژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پلاسما اثر پروپوپتیوتیک را در سلول های توموری خوش خیم نشان داده است که منجر به پیری سلول می شود و تومورهای پوستی را کاهش می دهد.

1- پلاسما درمانی

پلاسما درمانی در دهه گذشته به عنوان یک زمینه ی جدید بین فیزیک و علوم زیستی ظهور کرده است. پلاسمای فیزیکی را می توان با افزودن انرژی (گرما یا میدان های الکترومغناطیسی) به یک گاز خنثی تولید نمود تا به گاز یونیزه شده تبدیل شود . در تابش الکترومغناطیسی به گاز ، عمدتاً اشعه ماوراء بنفش و نور مرئی منتشر می شود که حاوی مولکول های آزاد گاز ، یون های دارای بار مثبت و منفی ، الکترون آزاد است، با توجه به ویژگی های بارز آن در مقایسه با گازهای خنثی معمولی ، پلاسما به عنوان شکل چهام ماده (علاوه بر جامد ، مایع و گاز) در نظر گرفته می شود. در پزشکی مدرن ، پلاسما با درجه حرارت بالا ، به عنوان مثال ، برای استرلیزه کردن وسایل پزشکی و ایمپلنت ها استفاده می شود پلاسماهای فشار اتمسفر سرد (CAP) ، با این حال ، همچنین می تواند برای درمان بافت های زنده استفاده شود و بنابراین در سالهای گذشته به کانون تحقیقات پزشکی تبدیل شده است. علاوه بر کاربردهای درمانی ، از CAP نیز برای اصلاح سطح و آلودگی بیولوژیکی استفاده می شود.

انواع دستگاههای مختلف CAP برای اهداف تحقیقاتی تولید و آزمایش شده اند. به طور کلی ، اینها را می توان به دستگاههای تخلیه مستقیم (به عنوان مثالDBD : تخلیه مانع دی الکتریک) و تخلیه غیرمستقیم (به عنوان مثال ، APPJ: جت پلاسما فشار جو) تقسیم کرد. تا به امروز از پلاسما برای معالجه زخم های مزمن و حاد و همچنین برای کاهش میزان میکروب ها استفاده می شود.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

2- نقش ضد عفونی کننده بودن پلاسما (باکتری ها / قارچ ها / ویروس ها)

مطالعات متعددی تاثیر پلاسماهای فشار اتمسفر سرد (CAP) در از بین بردن باکتری ها و قارچ ها و پتانسیل پلاسما در ضد عفونی کردن نشان داده است. استفاده از پلاسما درمانی، در درمان و کاهش باکتری های پوستی بیماریی مانند اشریشیا کولی ، گروه A استرپتوکوک ، استافیلوکوکوس اورئوس موثر بوده است. در بررسی های مشابه نیز اثرات مثبت و قابل توجهی در کاهش عفونت قارچی ناخن نشان داده است.
به نظر می رسد که فناوری CAP یک درمان ایمن ، مؤثر و ارزان برای درمان عفونت قارچی ناخن است . همچنین استفاده از پلاسما در طولانی مدت ، عوارضی را به همراه نداشته است. هیچ مدرکی دال بر مقاومت میکروارگانیسم ها در برابر درمان با پلاسما در نقش ضد عفونی کننده دیده نشده است. از این رو ، استفاده از پلاسما یک روش موثر برای درمان عفونت های پوستی است.

3- جلوگیری از بیماری های پوستی ایکتیوز / اپیدرم دارای

یک لایه ی محافظتی هیدرولیپیدی اسیدی است که توسط غده های تنفسی و چربی که در لایه ی بیرونی پوست هستند، تولید می شود. این لایه هیدرولیپیدی، یک مانع پوستی برای جلوگیری از خشکی پوست ایجاد می کند که حاوی میکروب های اکوسیستمیک پیچیده و بی شمار است.PHموجود در لایه ی هیدرولیپیدی پوست سالم 5.4 الی 5.9 می باشد. که تغییر آن سبب بروز بیماری های میکروبی در پوست می شود. باکتری هایی که منجر به بیماری های پوستی می شوند، دارای PH بالاتر از 6 هستند. در نتیجه ی بخش های مختلف پوست که دارای این میزان از PH هستند، حساسیت بالاتری نسبت به رشد باکتری ها در لایه های سطحی پوست دارند.

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نوزده + یک =

Call Now Button