واکسیناسیون در بارداری

آیا واکسیناسیون در بارداری برای جنین و مادر خطر دارد ؟ واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید آنتی بادی به مقابله با عفونت پرداخته و از مریض شدن پیشگیری می کنند. برخی از واکسن ها در دوران بارداری ایمن هستند و خطری ندارند. برخی از واکسن ها هم یک ماه قبل از باردار شدن باید تزریق شوند. بعضی از واکسن ها برای زنان بارداری تجویز می شود که در خطر عفونت هستند و دیگر زنان باردار که در معرض ابتلا به عفونت نیستند، نیازی به این واکسن ندارند.
به هیج وجه با خواندن این مقاله به صورت خودسرانه تصمیم به واکسن زدن نگیرید و حتماً با متخصص زنان خود مشورت کنید.

واکسیناسیون در بارداری

واکسیناسیون در بارداری

واکسیناسیون قبل از بارداری

زنانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند باید با مراجعه به متخصص زنان از واکسن های مورد نیاز خود باخبر شده و تمامی واکسن های ضروری را بزنند. واکسن سرخک، اوریون، سرخچه و آبله مرغان از جمله واکسن های مهم برای قبل از بارداری می باشند. این واکسن ها نباید در دوران بارداری استفاده گردند. بیشتر افراد در مقابل این بیماری ها ایمن هستند زیرا این واکسن ها در دوران کودکی زده می شوند.

با گرفتن یک آزمایش خون می توان میزان ایمنی بدن در مقابل بیماری های سرخک، اوریون و سرخچه را بررسی کرد. در صورتی که بدن فرد مستعد این بیماری ها باشد باید از واکسن MMR استفاده کند تا در مقابل هر سه بیماری ایمن شود. ابتلای مادر به این بیماری ها در اوایل بارداری می تواند موجب سقط جنین شود. ابتلای مادر به سرخچه می تواند موجب نقص ژنتیکی شدید در جنین شود.
ابتلا به آبله مرغان در اوایل بارداری، احتمال ابتلای جنین به نقایص مادرزادی را بالا می برد.ابتلای زن باردار به آبله مرغان در هر مرحله از بارداری می تواند مشکلات بسیاری را به وجود آورد از جمله ذات الریه. در صورتی که فرد در طول زندگی خود به آبله مرغان مبتلا نشده و یا واکسن آن را نزده است، می توان با آزمایش خون میزان ایمنی بدن در مقابل این بیماری را تشخیص داد. در صورتی که بدن ایمن نباشد نیاز است که یک ماه قبل از بارداری واکسن زده شود. در صورتی که فرد باردار باشد و در مقابل فردی که به آبله مرغان مبتلاست قرار بگیرد، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کند. یک روش درمانی سریع برای این موارد اورژانسی وجود دارد که می توان خطر ابتلا به آبله مرغان را کاهش داد.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان پرداخته و توصیه هایی برای مراقبت در دوران بارداری و زایمان سزارین و زایمان طبیعی ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

واکسن ویروس HPV

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV برای دختران بین 9 تا 26 سال پیشنهاد می شود. محققان بر این باروند که این واکسن برای دوران بارداری نباید انجام شود.

واکسیناسیون در دوران بارداری

زنان باردار در خطر بالای ابتلا به آنفولانزا می باشند. واکسیناسیون آنفولانزا برای زنانی که در فصل آنفولانزا باردار هستند توصیه می شود. این واکسن در دوران بارداری هیچ خطری برای جنین ندارد. همچنین موچب پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در نوزاد تا 6 ماه بعد از به دنیا آمدن می شود.
منبع : www.uptodate.com

مطالب مرتبط با این مقاله:

رژیم غذایی مناسب در بارداری

نکات مهم در بارداری

مراقبت های دوران بارداری

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 + دو =