هیستروسکوپی

در روش هیستروسکوپی ، پزشک یک وسیله با قطر کوچک (به نام هیستروسکوپ) را وارد رحم می کند. این وسیله مجهز به منبع نوری بوده و یک دوربین کوچک به سر آن وصل است. بدین وسیله پزشک امکان مشاهده داخل رحم را پیدا می کند. شرایط مختلفی وجود دارد که در آن پزشک این روش را به منظور تشخیص انجام می دهد. این روش می تواند به منظور جراحی یا اهداف تشخیصی انجام گیرد.

هدف هیستروسکوپی

اهداف این روش به شرح زیر است:
– برای بررسی بصری و تشخیص قطعی موردی که در آزمایشی دیگر تشخیص داده شده است.
– برای کمک به برداشتن فیبروم های رحمی و پولیپ ها
– همراه با جراحی لاپاراسکوپی
– قبل از انجام کورتاژ یا زایمان
– برای تشخیص هرگونه ناهنجاری در رحم

چگونگی روش هیستروسکوپی

بسیاری از متخصصان زنان این روش را انجام نمی دهند و بیمار را به متخصص هیستروسکوپی ارجاع می دهند. در روش هیستروسکوپی، بیمار در همان وضعیتی قرار می گیرد که در آزمایشات زنان قرار می گیرد یعنی حالتی که به صورت خوابیده بر روی میز مخصوص، پاها را بر روی مکان بالاتری قرار داده و از هم کاملاً باز می شود.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

در طول هیستروسکوپی:
– پزشک ابتدا دهانه رحم را به وسیله دستگاهی به نام اسپکولوم کاملاً باز می کند. این مورد همانند زمانی است که در آزمایشات زنان اتفاق می افتد.
– سپس پزشک وسیله مخصوصی (هیستروسکوپ) را از طریق مجرای واژن وارد می کند. سپس با عبور از دهانه رحم، وارد رحم می کند.
– مایع یا گاز کربن دیوکسید به آرامی از طریق وسیله وارد رحم می شود. بدین ترتیب سطح داخلی رحم صاف و تمییز می شود و کمک می کند که کمی سطح آن گسترده شود.
– منبع نوری و دوربین در انتهای هیستروسکوپ، امکان مشاهده رحم و لوله های فالوپ را برای پزشک فراهم می کند. بدین ترتیب امکان تشخیص هر گونه اختلال و ناهنجاری یا انجام جراحی های مورد نیاز، فراهم می کند.
در صورتی که این روش به منظور جراحی انجام گیرد، ابزار های جراحی به هیستروسکوپ متصل می شوند. این روش نباید دردناک باشد. با این حال احتمال دردهای خفیف و گرفتگی هایی در طول این روش جراحی وجود دارد. پزشک احتمالاً قبل از شروع هیستروسکوپی برای بیمار آرام بخش تجویز می کند تا در طول این روش ، آرام تر باشد.

بسیاری از متخصصان زنان این روش را انجام نمی دهند و بیمار را به متخصص هیستروسکوپی ارجاع می دهند. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به انجام هیستروسکوپی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

هیستروسکوپی در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام می گیرد و این مورد کاملاً بر اساس صلاحدید پزشک است. مدت زمان این روش حدوداً از 5 دقیقه تا 30 دقیقه با توجه به هدف انجام آن می باشد.
این روش برای اهداف تشخیصی در اغلب مواقع در مطب پزشک و با بی حسی موضعی قابل انجام است. همچنین برای هیستروسکوپی پولیپ نیز به این صورت است. در هیستروسکوپی که با هدف جراحی انجام می گیرد، احتمالاً نیاز به تجهیزات بیمارستانی بوده و بی حسی موضعی یا بیهوشی کلی با توجه به وسعت جراحی مورد نیاز است.
https://www.healthline.com/health/hysteroscopy#procedure

مطالب دیگر سایت:

کولپوسکوپی

لابیاپلاستی

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 1 =

Call Now Button