مراقبت های ویژه دوران بارداری

مراقبت های ویژه دوران بارداری به معنای پیروی از یک سبک زندگی سالم در دوران بارداری می باشد. این سبک زندگی شامل انتخاب های سالم در زمینه رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی بوده و در کنار آنها مراجعه منظم به پزشک از موارد مهم می باشد. در صورتی که دوران بارداری سالم طی شود و به نکات مهم در بارداری توجه شود، زایمان نیز به بهترین وجه ممکن اتفاق می افتد.
هر زمان که متوجه شدید باردارید، به متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک پرونده پزشکی شما را بررسی می کند و تمامی علائم را بررسی می کند. در هر بار مراجعه به دکتر، وزن و فشار خون شما سنجیده شده و به واسطه ی این اطلاعات وضعیت سلامتی تان سنجیده می شود.
نمونه خون و ادرار در مراجعه نخست و در بعضی از مراجعات بعدی از بیمار گرفته می شود. آزمایش ادرار به منظور بررسی باکتری، سطح قند خون بالا ( که می تواند نشانه ای از دیابت باشد) سطح پروتئین بالا ( که می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد) انجام می شود. آزمایش خون برای شمارش تعداد گلبول های قرمز، سطح پایین آهن در بدن ( آنمی) و بیماری های عفونی (مانند سیفلیس ، ایدز، هپاتیت) انجام می شود.

مراقبت های ویژه دوران بارداری

مراقبت های ویژه دوران بارداری

احتمال دارد که در معاینه اولیه آزمایشات دیگری نیز انجام گیرند. این آزمایشات بر اساس سابقه بیماری های مختلفی که فرد داشته و وضعیت سلامتی وی می باشد و شامل موارد زیر است:

– آزمایشات لگنی برای بررسی سایز و شکل رحم
آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی سرطان دهانه رحم
– آزمایش سونوگرافی برای مشاهده رشد جنین و محل قرار گیری آن. آزمایش سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می کند تا تصاویری از جنین در شکم مادر به دست آورد.
بعد از معاینه اولیه، با توجه به تشخیص پزشک حدوداً هر 4 هفته یک بار نیاز به مراجعه به پزشک می باشد. در ماه هفتم و هشتم هر دو هفته یک بار نیاز به مراجعه به پزشک می باشد. و در ماه آخر بارداری احتمال دارد که مراجعات هفتگی نیاز باشد. در هر بار مراجعه پزشک وزن، وفشار خون را اندازه‌گیری می کند . همچنین پزشک ضربان قلب جنین را بررسی کرده و طول رحم را بعد از هفته بیستم بارداری اندازه می گیرد. باید هرگونه ناراحتی و درد و علائم خاص به پزشک اطلاع داده شود.

اضافه وزن مجاز در بارداری

در رابطه با اضافه وزن مجاز در بارداری با پزشک مشورت کنید. این اضافه وزن برای هر فرد متفاوت می باشد. ولی اکثریت زنان باردار در طول این دوران می توانند تا 14_11 کیلوگرم وزن اضافه کنند. در صورتی که قبل از بارداری فرد کمبود وزن داشته باشد، احتمال دارد که نیاز به افزایش وزن بیشتری باشد. از سوی دیگر در صورت اضافه وزن، امکان دارد نیاز به افزایش وزن کمتری باشد.

در رابطه با اضافه وزن مجاز در بارداری با پزشک مشورت کنید. این اضافه وزن برای هر فرد متفاوت می باشد. دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان پرداخته و توصیه هایی برای مراقبت در دوران بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

رژیم غذایی در دوران بارداری

یکی دیگر از مراقبت های ویژه دوران بارداری مربوط به رژیم غذایی می باشد. برخورداری از یک رژیم غذایی سالم می تواند بهترین مواد مغذی را برای مادر و جنین مهیا کند.
گوشت، تخم مرغ و ماهی . باید به طور کامل پخته شوند. بیشتر از 2 تا 3 وعده ماهی در هفته نباید مصرف شود. از مصرف ماهی کوسه، اره ماهی،شاه میگو و برخی ماهی های مضر برای دوران بارداری باید پرهیز شود. برخی ماهی ها جیوه زیادی دارند که می تواند برای جنین مضر باشد.
میوه ها و سبزیجات . قبل از مصرف حتماً شسته شوند و در صورت لزوم ضد عفونی شوند.
لبنیات . 4 وعده در روز از لبنیات استفاده شود. به این ترتیب کلسیم لازم به بدن مادر و جنین می رسد. حتماً از لبنیات پاستوریزه و هموژنیزه استفاده گردد.
کافئین . 1 تا 2 بار در روز بیشتر از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نشود.
شکر مصنوعی . از شکر مصنوعی مانند اسپارتام تا جای ممکن استفاده نگردد.

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × 1 =