مراقبت های دوران بارداری

در زمان بارداری با چه ممنوعیت هایی روبرو هستیم؟ آیا در رابطه با مراقبت های دوران بارداری آگاهی دارید؟ در طول بارداری اکثر زنان می توانند به اندازه قبل از بارداری فعال باشند و فعالیت های روتین روزانه شان را انجام دهند. این فعالیت ها شامل کار کردن، ورزش کردن و داشتن مقاربت جنسی می باشد. توصیه می شود در صورتی که هر گونه پرسشی در رابطه با فعالیت های خاصی در دوران بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

زنانی که دارای شرایط خاص فیزیکی می باشند، نیاز است که فعالیت هایشان تا حدودی محدود شود و در این صورت پزشک بیمار را مطلع ساخته و از انجام برخی فعالیت ها منع می سازد.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های ویژه دوران بارداری

در دوران بارداری مورد ویژه ای که می تواند پیش آید، مسافرت کردن است. در زمان بارداری ، مادر می تواند رانندگی یا حتی مسافرت داشته باشد ولی مسافرت کردن با ماشین نیازمند توجه به نکات زیر می باشد:

 • هیچ گاه از بستن کمربند غافل نشوید. بند بالای کمربند از بین سینه ها عبور کرده و به کنار بدن می رسد. بند پایینی کمربند نیز از زیر شکم عبور کرده و قفل می شود.
 • در زمان مسافرت های طولانی در بازه زمانی مشخص استراحت کرده و و کمی راه رفته و پاهای خود را کمی بکشید. بدین ترتیب از بروز لخته های خونی جلوگیری می شود. این مورد بسیار مهم است زیرا لخته های خونی می توانند بسیار خطرناک باشند.
 • ایر بگ ماشین را چک کرده و از کارکرد آن مطمئن شوید.

همچنین در صورت مسافرت با هواپیما در ماه های آخر بارداری ، خط هوایی و مسئول مربوطه را در جریان شرایط خود بگذارید. بسیاری از خطوط هوایی اجازه پرواز را در ماه آخر بارداری نمی دهند.

در طول پروازهای طولانی مطمئن باشید که وضعیت خود را در حالت نشسته تغییر دهید و پاها و ران های خود را جابجا کنید. به این طریق از ایجاد لخته های خونی در پاهای خود پیشگیری خواهید کرد.

در صورتی که قصد مسافرت به یک کشور خارجی را دارید، پزشک خود را حتماً مطلع سازید. در برخی کشورها بیماری های عفونی و برخی بیماری های واگیردار و بسیار خطرناک وجود داشته که پزشک می تواند راهنمایی های لازم را به عمل آورد. برای مثال بسیاری از پزشکان مسافرت به کشورهایی که بیماری مالاریا یا ویروس زیکا در آنها شایع است، را برای مادر ممنوع می کنند. هر دو بیماری مذکور از طریق پشه به انسان منتقل می شود.

ورزش در دوران بارداری

از دیگر مراقبت های دوران بارداری داشتن فعالیت فیزیکی می باشد. اغلب پزشکان حداقل نیم ساعت فعالیت را به صورت روزانه و یا در بیشتر روزهای هفته پیشنهاد می دهند. ورزش کردن منافع بیشماری داشته که از جمله آنها می توان به بهبود حالات روحی، بالا رفتن سطح انرژی و کیفیت خواب بهتر اشاره کرد. همچنین بسیاری از ناراحتی های معمول در بارداری مثل یبوست، نفخ، ورم و دردهای کمر را کاهش می دهد.

آیا می دانید در زمان بارداری با چه ممنوعیت هایی روبرو هستید؟ آیا در رابطه با مراقبت های دوران بارداری آگاهی دارید؟ دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به حل مشکلات زنان در دوران بارداری کمک می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

انتخاب نوع ورزش بستگی به شرایط بارداری، سابقه بارداری های پیشین و میزان فعالیت ورزشی مادر، پیش از بارداری دارد.

 

به طور کلی پزشکان پیشنهاد راه رفتن و شنا کردن ملایم را می دهند. مادران باید از ورزشهای خطر آفرین که احتمال افتادن در آنها بالا است، بپرهیزند. برای مثال فعالیت هایی مثل فوتبال، هاکی، بسکتبال، اسب سواری، اسکی و ژیمناستیک از جمله فعالیت های ممنوعه می باشند.

 

برای داشتن فعالیت ورزشی ایمن به موارد زیر توجه کنید:

 • بعد از سه ماه اول بارداری از خوابیدن به پشت بپرهیزید.
 • خیلی آهسته فشار فعالیت های ورزشی را افزایش دهید.
 • از ورزش در محیط های شرجی و گرم بپرهیزید.
 • به مقدار کافی آب مصرف کنید.
 • برای محافظت از سینه های خود از سوتین استفاده کنید.
 • در صورتی که به نفس نفس افتادید، ورزش را متوقف کنید.
مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

نکات بارداری سالم

اگر می خواهید یک بارداری سالم داشته باشید و در هنگام ورزش مشکلی پیش نیاید، در صورتی که با علائم زیر مواجه شدید ورزش را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید:

 • خونریزی از واژن
 • دشواری در تنفس
 • احساس سرگیجه
 • سردرد یا درد در قفسه سینه
 • احساس ضعف در ماهیچه ها
 • احساس درد رحم یا انقباضات رحمی
 • ترشحات از واژن
 • ورم ، درد، قرمزی یا احساس گرما در پاها
 • عدم احساس حرکت جنین در شکم به مدت بیشتر از دو الی سه ساعت

کار کردن در دوران بارداری

با توجه به شرایط جسمی مادر، سلامت جنین، مادر یا هر دو و شرایط کار مربوطه، در برخی مواقع نیاز است تا مادر از کار کردن خودداری کند. ولی در اغلب مواقع مادر می تواند در طول بارداری و تا زمان زایمان به کار کردن ادامه دهد.

در صورتی که کار مادر با مواد شیمیایی خاصی می باشد، نیاز است که در مورد آنها تحقیق کرده، بروشور مربوطه را خوانده و با پزشک خود مشورت کند.  در صورت ضرر، باید از آنها خودداری کند.

رابطه جنسی در دوران حاملگی

مادر در صورت داشتن شرایط نرمال و طبیعی می تواند در تمام طول بارداری، رابطه جنسی داشته باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

عوارض سیگار در بارداری

مصرف الکل در بارداری

نکات مهم در بارداری

اضافه وزن در حاملگی

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چهار + چهار =