لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نوعی جراحی روی لابیا (لب های اطراف واژن) است که ممکن است جنبه زیبایی یا جنبه درمانی داشته باشد. این جراحی می تواند همزمان با جراحی واژینوپلاستی (برداشتن بافت اضافی واژن ، کوچک کردن ورودی واژن و ترمیم بافت های اطراف) نیز انجام شود.

لابیاپلاستی چیست

عمل زیبایی لابیاپلاستی معمولا به منظور اصلاح نمودن عدم تقارن لابیا ، کوچک کردن لابیا ، برداشتن حجم چین پوستی روی کلیتوریس ، افزایش G-Spot ، از بین بردن چین وچروک پوستی لابیا و نهایتا داشتن دستگاه تناسلی زیبا انجام گیرد. از عوامل ایجاد لابیای بزرگ در زنان می توان به زایمان طبیعی،  تغییرات وزن، ژنتیک، مشکلات مادرزادی،  مقاربت های متعدد و افزایش سن اشاره کرد. این عمل باعث می شود که در رابطه جنسی خود احساس درد یا ناراحتی نداشته  باشید و سطح رضایت از رابطه جنسی بیشتر شود و اعتماد بیشتری داشته باشید.

تعریف لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که در آن لب های کوچک که ما بین لبهای بزرگ وولو و ورودی واژن قرار دارند از لحاظ اندازه کوچک و متناسب می شوند .

  علائم ناشی از بزرگ بودن لبهای کوچک وولو شامل این موارد است :

 • درد و احساس ناراحتی هنگام نزدیکی
 • خارش و تحریک پذیری
 • بوی بد
 • احساس فشار و ناراحتی پس از انجام اعمال ورزشی و فعالیت
 • احساس ناراحتی و تروما در تماس با لباس زیر به خصوص لباس زیر تنگ
 • بعضی  افراد در زمان ادرار کردن مشکل دارند و ادرار ممکن است پخش شود.

  علت بزرگ بودن لبهای کوچک

  علت دقیق آن مشخص نیست اما فاکتورهای ژنتیکی و هورمونی و نیز تحریک های مکانیکی مثل نزدیکی جنسی ، اسب سواری و دوچرخه سواری می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد .

  چه موقع می گوییم لابیامینور  یا لبهای کوچک بزرگ هستند ؟

  اگر لب کوچک از لب بزرگ فراتر رفته باشد می گوییم که لب کوچک بزرگ است اگر یک تا چهار سانتیمتر فراتر رفته باشد، بزرگی خفیف تا متوسط و اگر بیش از چهار سانتیمتر فراتر از لبهای بزرگ باشد بزرگی آن شدید است .

  افراد به علل زیر طالب انجام این عمل هستند ؟
 • بیمارانی که به علت شکل ظاهری وولو ، اعتماد به نفس ندارند و همین دلیل از نزدیکی لذت نمی برند .
 • افرادی که موقع نزدیکی درد دارند
 • ترومای تکرار شونده
 • تحریک و خارش و بوی بد مداوم

  افراد حامله نباید این عمل را انجام دهند. ترجیحاً این عمل بهتر است قبل از قاعدگی انجام نشود .در صورت وجود عفونت ابتدا عفونت درمان شود و بعداً این عمل انجام شود .در صورت وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی ، تنفسی و انعقادی حتماً پزشک معالج باید در جریان قرار بگیرد .

  بهتر است این عمل قبل از 18 سال انجام نشود.

  چه آزمایش هایی قبل از عمل لازم است ؟

  آزمایش خون جهت بررسی کم خونی ، فاکتورهای خونی ، تستهای انعقادی و تست بارداری .

  این عمل می توان به صورت سرپایی با بی حسی موضعی یا در اتاق عمل با بیهوشی انجام شود .

  مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

 • در 24 ساعت اول بعد ازعمل بیمار استراحت داشته باشد و از کیف آب سرد استفاده کند .
 • راه رفتن و نشستن طولانی باعث ایجاد ورم در منطقه ی عمل می شود
 • از داروهای ضد التهاب و مسکن نظیر بروفن و اسید مفنامیک استفاده شود.
 • منطقه ی عمل تمیز نگه داشته شود
 • لباس های تنگ پوشیده نشود
 • ظرف 5 تا 7 روز فرد می تواند به محیط کاری خود برگردد
 • پس از 6 هفته نزدیکی می تواند از سر گرفته شود .

 

لابیاپلاستی نوعی جراحی روی لابیا (لب های اطراف واژن) است که ممکن است جنبه زیبایی یا جنبه درمانی داشته باشد. این جراحی می تواند همزمان با جراحی واژینوپلاستی (برداشتن بافت اضافی واژن ، کوچک کردن ورودی واژن و ترمیم بافت های اطراف) نیز انجام شود. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به انجام این جراحی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 و 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تکنیک های لابیاپلاستی

1- Seculped linear ( or curvilinear ) resection

در این متد برای برای برش دادن لابیا از لیزر یا چاقو استفاده می کنند و سپس محل برش با نخ های بخیه قابل جذب ، بخیه می شود. مهم است که بخیه ها محکم زده نشوند تا پس از  بهبودی اسکار جای بخیه به کمترین حد ممکن باشد. به همین دلیلی است که استفاده از لیزر در این روش بهتر است. میزان کوچک کردن لابیا هم به نظر جراح و بیمار مشخص می شود و بستگی زیادی به وضعیت بیمار و شکل لگن او دارد..

2- V-Wedge resection / Modified V-Wedge Resection

در این متد قسمت حاشیه لابیا مینور به شکل V برش داده شده و مقدار کمتری از بافت برداشته می شود. یکی از مزایای این روش آن ست که آسیب کمتری به اعصاب حسی این ناحیه می رسد و شکل لابیا پس از بهبودی طبیعی تر است. و ودوره نقاهت جراحی پس از عمل با این روش کمتر است.

Z-Plasty Technique ( variation of modified V Wedge above) – 3

در این متد برش لابیا به شکل Z بوده و در نتیجه بافت بیشتری بعد از عمل باقی می ماند. گاهی نیز ممکمن است از برش به شکل W استفاده شود. معمولا زمانی از این تکنیک استفاده می شود که بافت لابیا نسبتا بزرگ است وقرار است پوشش کلیتوریس و مقداری از بافت پرینه ( ناحیه بین مقعد و وردی واژن) نیز برداشته شود.

superior – inferior pedicle flap Technique – 4

این متد شبیه متد V است . مقدار برداشته شده پس از برش دادن به صورت V خواهد بود و بعد از برداشتن قسمت بالایی و پایینی لابیا بهم بخیه می شوند.

Stem – Iris Scissors Technique – 5

این متد معمولا با استفاده از بیهوشی و به صورت میکروسکپی انجام می شود . در این روش خون ریزی و فشار بخیه ها به کمترین میزان ممکن بوده می باشد. این متد یک روش خطی اصلاح شده است.

De- epitheliazaton Techinices – 6

در این متد ، قسمت چروک خورده لابیا به شکل eye-shaped یا بادامی برش خورده  برداشته می شود و بقیه قسمت ها بهم بخیه می شوند. یکی از مشکلات این متد آن است که بافت عصبی عروقی متصل به حاشیه فوقانی لابیا دچار آسیب می شود به همین دلیلی لازم است که کاملا ماهرانه انجام شود.

معمولا با توجه به شرایط بیمار ، پزشک متخصص زنان متد مناسب اورا انتخاب می کند.

 لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

عمل جراحی لابیاپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت های ویژه و خاص دارد. شما بعد از انجام لابیا پلاستی باید  دو تا سه روز استراحت داشته باشد. بعد از دو یا سه روز به تدریج محل بخیه ها بهبود یافته و از التهاب آن ها کاسته می شود. حتما باید  محل بخیه ها را تا حد ممکن خشک نگه داید . گاهی نیز امکان دارد پزشکتان آنتی بیوتیک موضعی برایتان تجویز کند. بعد از تکمیل شدن مراحل اولیه بهبود استفاده از کرم های ترمیم کننده می تواند نتیجه بسیار بهتری برعمل جراحی تان داشته باشد. معمولا باید تا 23 روز سراغ ورزش های کششی نروید. بعد از حدود 5 تا 6 هفته می توانید فعالیت جنسی خود را شروع کنید. ترمیم کامل محل جراحی حدودا 13 هفته به طول می انجامد.

خطرات انجام لابیاپلاستی

معمولا در شرایطی که عمل لابیاپلاستی به صورت صحیح و توسط یک جراح متخصص زنان ماهر انجام گیرد هیچ خطر و عوارض جانبی برای بیمار وجود ندارد. حال اگر برای برش دادن از لیزر استفاده شود ، میزان خونریزی به  کمترین میزان ممکن رسیده و جای بخیه ها به صورت دندانه دندانه نمانده و ظاهر زیباتری دارد. نکته بعدی که باید به آن توجه داشت این است که خیلی کوچک شدن لابیا هم می تواند باعث پخش شدن ادرار شود بنابر این میزان کوچک شدن آن حتما باید توسط پزشک تعیین شود. همچنین پزشک باید به شدت دقت داشته باشد که آسیبی به کلیتوریس وارد نشود که باعث کاهش احساس جنسی بیمار شود. در حالت کلی لابیاپلاستی یک عمل بسیار ساده و قابل انجام در کلینیک یا بیمارستان با کمترین عوارض ممکن است.

هزینه لابیاپلاستی

با توجه به ماهیت زیبایی این جراحی، و متفاوت بودن قیمت در مراکز درمانی مختلف، بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه این جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

 

سوالات رایج لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چگونه باعث بهبود وضع زندگی جنسی می شود؟ باتوجه به اینکه بعد از زایمان طبیعی کانال واژن گشادتر می شود ، هنگام رابطه جنسی احساس لذت کمتری به شخص وهمسرش می دهد که لابیاپلاستی با حل این مشکل ، باعث بهبود کیفیت جنسی زندگی شما می شود.

جراح مناسب برای انجام لابیاپلاستی کیست ؟ معمولا هر شخص بسته به نظر خود با مشاوره می تواند جراح خود را انتخاب نماید ولی پزشک مورد اعتماد شما باید مسئولیت جراحی و مراقبت بعد از جراحی در حالت عادی یا اورژانسی از شما را به عهده بگیرد و به راحتی به او دسترسی داشته باشید.

مدت زمان عمل لابیاپلاستی چقدر است؟ به طور کلی این مدت در شرایط و بیماران مختلف متفاوت است ولی به طور میانگین این عمل حدودا به نیم الی دو ساعت زمان نیاز دارد.

چه آزمایشهایی قبل از عمل جراحی لابیاپلاستی  مورد نیاز است ؟ تمامی افراد باید آزمایش خون را برای بررسی بارداری ، انعقادی و کم خونی انجام دهند.

بیهوشی مناسب برای انجام لابیاپلاستی کدام نوع بیهوشی است؟ معمولا لابیاپلاستی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی خیلی کوتاه انجام می شود و نیاز به لوله گذری یا بیهوشی کامل نیست.

آیا همسر من متوجه تغییر بعد از عمل جراحی خواهد شد ؟ کاملا، در حین رابطه جنسی هر دوشما دارای حس بهترکیفیت بالاتر و اعتماد به نفس بیشتری خواهید بود و همسر شما متوجه کوچک شدن و ظاهر بهتر لابیا خواهد شد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر پرند حاصل

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ده − 1 =

Call Now Button