غربالگری سرطان پستان چیست ؟

در غربالگری سرطان پستان ، نشانه های ابتدایی سرطان پستان در زنانی که هیچ نشانه ای از این نوع سرطان ندارند، بررسی می گردد. اصلی ترین آزمایش برای غربالگری سرطان پستان آزمایش ایکس ری به نام ماموگرافی می باشد.
هدف از انجام این آزمایش تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه و قبل از متاستاز می باشد. مطالعات نشان داده که غربالگری سرطان پستان خطر مرگ و میر زنان در اثر این نوع سرطان را کاهش می دهد.

غربالگری سرطان پستان

غربالگری سرطان پستان

چه کسانی نیاز به این نوع غربالگری دارند؟

پزشکان در این زمینه نظرات مختلفی دارند ولی بطور کلی غربالگری سرطان پستان از سن چهل سال توصیه می‌شود.
انجام غربالگری در سن کم تر از 40 سال در موارد زیر توصیه می شود:

– فرد دارای ژن سرطان پستان باشد مانند ژنهای BRCA
– بستگان درجه یک وی مانند مادر، خواهر، دختر در سنین جوانی به سرطان پستان دچار شده باشند.

مزایای غربالگری سرطان پستان

مزیت اصلی غربالگری ، تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه می باشد که درمان آن آسان تر است که می تواند احتمال مرگ و میر در اثر این سرطان را پایین بیاورد .

مشکلات غربالگری سرطان پستان

ماموگرافی ها گاهی اوقات جواب آزمایش را بطور کاذب مثبت نشان می دهد . بدین صورت نگرانی بی موردی ایجاد شده و نیاز به انجام آزمایشات دیگر مانند بیوپسی می باشد که ممکن است دردناک باشد. این جواب آزمایش نادرست در زنان پایین تر از 50 سال شایع تر است.

– گاهی اوقات با ماموگرافی سرطانی تشخیص داده می شود که بر سلامت زن تاثیر نگذاشته است. درمان این نوع سرطان نمی تواند فایده ای داشته باشد و حتی می تواند برای فرد مضر باشد. برای مثال بعد از تشخیص این نوع سرطان، جهت درمان اقدام شده و جراحی و شیمی درمانی انجام می شود. این در حالی است که بیماری هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کرده است. اما هیچ راهی برای تشخیص اینکه این سرطان مشکل درست میکند یا نه وجود ندارد

– قرار گیری در مقابل اشعه – مانند تمامی آزمایشات ایکس ری، ماموگرافی هم فرد را در مقابل اشعه قرار خواهد داد. ولی مطالعات نشان داده مزایای تشخیص به موقع سرطان نسبت به خطر خیلی کم اشعه، خیلی بیشتر است.

در طول ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از ماموگرافی از فرد خواسته میشود لباس هایش را در آورده و یک گان پوشیده می شود. سپس هر پستان جداگانه یک بار از بالا به پایین و یک بار از داخل به خارج چک می شوند. برای این که رادیولوژیست بتواند بهتر بافت پستان را ببیند، یک تکنسین کمک میکند پستان بین دو صفحه پهن شود که این کار کمی ناخوشایند است ولی مدت بسیار کوتاهی طول می کشد.
در صورت امکان بهتر است ماموگرافی در طول قاعدگی و درست قبل از آن انجام نگردد. سینه ها در آن زمان خیلی حساس می باشند. همچنین از دئودورانت و پودر در روز ماموگرافی استفاده نگردد.

در صورتی که ماموگرافی غیر طبیعی داشته باشم باید چه اقدامی انجام دهم؟

در این صورت نیازی به ترسیدن نمی باشد. 9 مورد از 10 مورد ماموگرافی غیر طبیعی در حقیقت سرطان سینه ندارند. نیاز به آزمایشات دیگری برای تشخیص قطعی سرطان سینه می باشد.

غربالگری سرطان پستان

غربالگری سرطان پستان

غربالگری سرطان پستان

دکتر پرند حاصل می گوید غربالگری سرطان پستان روشی است که دکتر ها به وسیله آن پستان ها را از نظر تشخیص علائم اولیه سرطان در خانم هایی که هیچ علامتی از سرطان پستان ندارند بررسی می کنند.اصلی ترین روش برای تشخیص  زود رس سرطان پستان روشی است به نام ماموگرافی که با کمک اشعه ایکس از پستان عکس برداری می شود این روش با معاینات ماهانه که خود فرد از پستانش انجام می دهد و معاینات سالانه پزشک همراه می شود هدف از غربالگری سرطان پستان پیدا کردن زودرس سرطان پستان است .قبل از این که شانس رشد و گسترش   را در بدن داشته باشد .مطالعات نشان می دهد که غربالگری سرطان پستان شانس مردن خانم ها در اثر سرطان پستان را کاهش می دهد.

چه کسی باید غربالگری سرطان پستان را انجام دهد؟

خانم ها پس از سن 40 سال باید غربالگری شوند،خانم های در معرض خطر بالا  مثل خانم هایی که ژن افزایش دهنده سرطان پستان را دارند مثل ژن BRCA و نیز خانم هایی که بستگان درجه یک آنها در  سنین جوانی  سرطان پستان گرفته اند باید زودتر غربالگری شوند .شما باید از پزشکتان بپرسید که برای شما از چه سنی غربالگری باید انجام شود.

مزایای انجام تست  غربالگری سرطان پستان چیست ؟

اصلی ترین منفعت آن این است که دکترها سرطان را در مرحله ی اولیه کشف می کنند یعنی زمانی که خیلی آسان تر از درمان می شود و این خطر مرگ در اثر سرطان پستان را کاهش می دهد .

نقطه ضعف غربالگری سرطان پستان چیست ؟

شامل موارد زیر است :

  1. احتمال مثبت کاذب : یعنی ممکن است نشان دهد که خانمی سرطان پستان دارد در حالی که ندارد و این ممکن است باعث ایجاد نگرانی و انجام تست های بیشتر شود .موارد مثبت کاذب در خانم هایی که سن کمتر از 50 سال دارند بیشتر دیده می شود تا افراد 50 سال و بالاتر
  2. در معرض اشعه قرار گرفتن :مثل هر روش دیگر که کار با اشعه ایکس ،ماموگرافی هم شما را در معرض اشعه قرار می دهد اما مزایای تشخیص زودرس سرطان پستان آنقدر زیاد است که به احتمال خیلی کوچک ریسک در معرض اشعه قرار گرفتن می چربد.

در حین ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از ماموگرافی نیاز است  لباس را تا کمر درآورید و  گان بیمارستانی بپوشید بعد از هر پستان جداگانه و در دو نوبت عکس برداری می شود یک نوبت از بالا به پایین و یک نوبت از داخل به خارج اشعه عبور می کند برای اینکه اشعه به راحتی عبور کند یک تکنسین پستان را بین  دو پنل  قرار می دهد و کمی فشار می دهد تا تخت شود این وضعیت ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ولی بیش از چند ثانیه طول نمی کشد نباید از هیچ   دئودورانت  استفاده کرد باشید. بعد از پاک شدن از قاعدگی زمان مناسب تری برای انجام ماموگرافی است بعداً باید عکس شما را یک رادیولوژیست ببیند و بررسی کند و جواب بدهد و بعد شما باید جواب را به پزشکتان نشان دهید .

اگر ماموگرام شما غیر طبیعی باشد چه باید بکنید؟

نباید بترسید از هر 10 خانم 9 نفر آنها با ماموگرام غیر طبیعی سرطان پستان ندارند .نیاز به تست های دیگر است تا مشخص شود که مشکلی وجود دارد یا نه ممکن است پزشک پیشنهاد کند که شش ماه دیگر ماموگرافیتان را تکرار کنید و یا به شما بگوید نیاز به کلیشه ماموگرافی تشخیصی دارید یا نیاز به سونوگرافی دارید، اگر تست تشخیصی دیگر هم مشکوک باشد در آن صورت به شما پیشنهاد می شود که از پستانتان بیوپسی شود. در حین بیوپسی پزشک قسمت هایی از بافت پستان را برمی دارد تا  در آزمایشگاه بررسی  شود .

نمونه برداری یا بیوپسی معمولاً  در حین سونوگرافی یا ماموگرافی انجام می شود که ممکن است نمونه برداری با کمک یک سوزن انجام شود یا به صورت یک عمل کوچک جراحی باشد.

معاینه پستان

دکتر شما همچنین یک معاینه از  پستان شما به عمل می آورد .در حین معاینه پزشک با دقت به پستان های شما نگاه می کند سپس پستان ها و زیر بغل  شما را لمس می کند و به دنبال توده یا تغییرات نوک پستان یا هر تغییر دیگر در بافت پستان که نشانگر سرطان پستان باشد می گردد.

معاینه پستان توسط خود فرد به صورت  ماهانه هم در بعضی خانم ها می تواند مفید باشد به شرطی که نحوه ی صحیح انجام معاینه پستان را را بدانید.بهتر است برای اطمینان بیشتر زیر نظر متخصص زنان خوب صورت بگیرد.

مزیت اصلی غربالگری ، تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه می باشد که درمان آن آسان تر است که می تواند احتمال مرگ و میر در اثر این سرطان را پایین بیاورد . دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان پرداخته و توصیه هایی برای مراقبت در دوران بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به متخصص زنان با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آیا می توان به جای ماموگرافی از ام .آر. آی( MRI )استفاده کرد؟

ام آر آی پستان برای همه ی افراد لازم نیست. ام آر آی پستان  نسبت به ماموگرافی مثبت کاذب   بیشتری دارد و بعضی اوقات منجر به انجام بیوپسی های غیر ضروری می شوند ام آر آی برای خانم های جوانی که در ریسک بالا برای  سرطان پستان قرار دارند مفید است و کمک به تشخیص زودرس می کند. پزشکان از آم آر آی برای غربالگری خانم ها یی که ریسک بالایی برای سرطان پستان ندارند استفاده نمی کنند و ام آر آی نمی تواند جایگزین ماموگرافی شود.

 ماموگرافی هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

ماموگرافی از سن 40 تا 50 سالگی هر یک سال یکبار و از سن 50به بعد هر یک تا دو سال یکبار بسته به ریسک سرطان پستان توصیه می شود غربالگری با معاینه و ماموگرافی باید مادام العمر ادامه یابد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

غربالگری سرطان تخمدان

کولپوسکوپی

سرطان دهانه رحم

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 15 − شش =