غربالگری سرطان تخمدان

غربالگری سرطان تخمدان چیست؟ غربالگری سرطان تخمدان راهی برای پی بردن به نشانه های اولیه سرطان تخمدان در زنانی است که هیچ علائمی مربوط به بیماری احساس نمی کنند. نمی توان گفت که این آزمایشات همواره اطلاعات مفیدی در زمینه ابتلا به سرطان تخمدان در اختیار قرار می دهند، با این حال برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند، توصیه می شود. این آزمایشات برای افرادی که در معرض این بیماری نیستند توصیه نمی شود.

هدف از آزمایش غربالگری، تشخیص زود هنگام سرطان در مراحل اولیه بوده تا سرطان فرصتی برای رشد و گسترش در دیگر نواحی بدن نداشته باشد. متاسفانه آزمایشات غربالگری تخمدان نمی توانند به زنان مبتلا به این بیماری کمک کنند تا زندگی طولانی تری داشته باشند.

چگونگی آزمایش غربالگری تخمدان

برای این نوع غربالگری ، نیاز به انجام آزمایش خون به نام CA 125 یا آزمایش سونوگرافی و یا هر دو آزمایش می باشد.

غربالگری سرطان تخمدان

غربالگری سرطان تخمدان

آزمایش خون CA 125

در حقیقت سطح یک پروتئین خاص را در بدن می سنجد. زمانی که یک زن به سرطان تخمدان مبتلا می شود، سطح این پروتئین در خون بالا می رود. مساله اصلی اینجاست که زمانی که فرد به دیگر بیماری ها مبتلا می شود هم سطح این پروتئین بالا می رود. این آزمایش به تشخیص سرطان تخمدان کمک می کند ولی به طور قطعی نمی تواند وجود این سرطان را تشخیص دهد.

سونوگرافی ناحیه لگن

در طول این سونوگرافی یک دستگاه کوچک که شبیه به تامپون می باشد، وارد واژن می شود. این وسیله از امواج صوتی استفاده کرده تا تصاویری از ناحیه داخلی بدن تولید کند. در طول سونوگرافی، توده های غیر طبیعی تخمدان ها پیدا می شوند ولی نمی توان به طور قطع سرطانی بودن توده ها را تشخیص داد.

گاهی اوقات این توده ها در نتیجه دیگر مشکلات و بیماری ها و یا در طول سیکل قاعدگی فرد، به وجود می آیند. دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چه کسانی نیاز به انجام این آزمایش دارند؟

متخصصان در مورد لزوم انجام این آزمایش نظرات زیر را ارائه داده اند :

– زنانی که در اعضای خانواده خود سابقه سرطان تخمدان ندارند و یا در کل ژن سرطان را در خانواده خود ندارند، در معرض ابتلا به این سرطان نیستند و در نتیجه نیازی به انجام این آزمایشات ندارند.

– زنانی که در معرض خطر بالایی برای سرطان تخمدان هستند و تخمدان خود را هم در نیاورده اند، نیاز به انجام این آزمایشات دارند.

مزایای غربالگری سرطان تخمدان

این آزمایشات می توانند به تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان کمک کرده و در نتیجه پروسه ی درمان زودتر آغاز شود. بنابراین می تواند خطر مرگ در اثر این سرطان را کاهش دهد.

عوارض آزمایش غربالگری سرطان تخمدان

نتایج این آزمایش می تواند اشتباه باشد. به این معنا که گاهی اوقات فردی که سالم است اشتباهاً تشخیص داده می شود که سرطان تخمدان دارد. و بنابراین نگرانی و ناراحتی بی موردی را به وجود می آورد. گاهی اوقات نتیجه ی اشتباه از این آزمایش می تواند به جراحی غیر ضروری منجر شود.

نتیجه مثبت آزمایش غربالگری تخمدان

در صورتی که در آزمایش مواردی غیر طبیعی مشاهده شود، استرس نداشته باشید. نتیجه ازمایش می تواند اشتباه باشد و نیاز به انجام آزمایشات بیشتری برای اطمینان باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

غربالگری سرطان پستان

پاپ اسمیر چیست؟

سرطان دهانه رحم

کیست تخمدان

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دوازده − 1 =