عوارض سیگار در بارداری

کیا تو بارداری سیگار کشیدن ؟ همگی از تاثیر دود سیگار بر جنین آگاهی های لازم را ندارند. ما در این مقاله به تمامی جوانب این قضیه و عوارض سیگار در بارداری می پردازیم. زنانی که در دوران بارداری خود سیگار می کشند به احتمال بیشتری با مشکلات جدی و خطرناکی روبرو می شوند. در زیر به برخی از این مشکلات اشاره می شود.

 • درد زایمان زودرس : در این مورد، درد زایمان زودتر از 37 هفتگی شروع می شود (3 هفته یا بیشتر، زودتر از موعد مقرر زایمان به طور طبیعی). زایمان به طور معمول حدوداً 40 هفته بعد از اولین روز آخرین پریود زن اتفاق می افتد. در صورتی که زودتر از این موعد، مخصوصاً در 37 هفتگی وقت زایمان شود، بسیار خطرناک بوده و مشکلات جدی ای سلامت نوزاد را تهدید می کند. اصطلاحاً به این نوزادان ، نوزاد نارس گفته می شود.
 • مشکلات جفت : از عوارض سیگار در بارداری می توان به مشکلات جفت اشاره کرد. این مشکلات شامل کندگی جفت و جفت سرراهی می باشند. جفت سرراهی زمانی رخ می دهد که جفت ، دهانه رحم را بپوشاند. کندگی جفت نیز زمانی اتفاق می افتد که قبل از تولد نوزاد، جفت از رحم مادر جدا شود. هر دو مشکل مذکور می توانند به خونریزی از ناحیه واژن منجر شده که هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. کندگی جفت سبب محدودیت رشد جنین می شود.
 • سقط جنین : سقط جنین به زمانی گفته می شود که مادر قبل از هفته 20 ام بارداری، جنین را از دست بدهد و بارداری خاتمه یابد.
 • تولد نوزاد مرده : تولد نوزاد مرده زمانی است که جنین در شکم مادر فوت شده و نوزاد مرده به دنیا می آید. این مورد بعد از هفته 20 ام بارداری می باشد.
عوارض سیگار در بارداری

عوارض سیگار در بارداری

من تو بارداری سیگار کشیدم

چگونه سیگار کشیدن در زمان بارداری، بر جنین تاثیر می گذارد؟ نوزادانی که مادرانشان در زمان بارداری سیگار مصرف می کرده اند به احتمال بیشتری به موارد زیر دچار می شوند:

 • نارس بودن یا زیادی کوچک بودن نوزاد : نوزادانی که نارس بوده یا بیش از حد و غیر طبیعی کوچک می باشند، به احتمال بیشتری با مشکلاتی در زمینه غذا دادن ، خوابیدن ، نفس کشیدن، قدرت بینایی و قدرت شنوایی مواجه می شوند.
 • بدون هیچ دلیل مشخصی قبل از رسیدن به سن یک سالگی می میرند.این بیماری به نام سندرم فوت ناگهانی نوزاد، نامیده می شود( sudden infant death syndrome با SIDS).
عوارض سیگار در بارداری برای زنانی که در دوران بارداری خود سیگار می کشند ، شامل مشکلات جدی و خطرناکی می باشد. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به حل مشکلات زنان در دوران بارداری کمک می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

روش ترک سیگار در بارداری

چه درمان هایی به مادر کمک می کند تا سیگار را در دوران بارداری ترک کند و از عوارض سیگار در بارداری بکاهد؟ پزشک یا متخصص زنان می تواند بهترین توصیه ها را در زمینه ترک سیگار به مادر انجام دهد. همچنین می تواند بیمار را به پزشکان دیگر در زمینه ترک اعتیاد، معرفی کند. مراحل زیر را در ترک اعتیاد مد نظر قرار دهید:

 • یک روز جهت ترک اعتیاد تعیین کنید.
 • خانواده ، دوستان و اطرافیانتان را از این مطلب که شما در حال ترک هستید ، مطلع سازید.
 • در طول زمان ترک سیگار، با زمان های خیلی سختی روبرو خواهید شد. حتماً اقدامات و برنامه ریزی های لازم را در جهت رفع بحران، انجام دهید و با کمک از یک مشاور، به دنبال راهکار های مفید باشید.
 • تمامی سیگار ها و تنباکوهایی که در منزل، ماشین یا محل کار ذخیره کرده اید را دور بیندازید.
 • با پزشک خود در زمینه ترک سیگار صحبت کنید.

هرچه زودتر اقدامات لازم جهت ترک سیگار انجام شود، بهتر است و به نفع سلامتی مادر و جنین می باشد. ولی ترک سیگار در هر مرحله از بارداری بهتر از ترک نکردن آن است. در صورتی که به هیچ عنوان نمی توانید سیگار را ترک کنید، بهتر است استفاده از آن را به حداقل رسانیده و به این ترتیب از مضرات وارده به جنین بکاهید.

همچنین خیلی مهم است بعد از تولد نوزاد دوباره به سیگار کشیدن رو نیاورید. نوزادانی که در اطرافشان دود سیگار وجود دارد، به احتمال بیشتری به مشکلات سلامتی از جمله سرماخوردگی و گوش دردهای مزمن مبتلا می شوند. ترک سیگار از احتمال بروز سرطان و ناراحتی های قلبی می کاهد.

عوارض سیگار در بارداری

عوارض سیگار در بارداری

درمان دارویی ترک سیگار در بارداری

آیا می توان در بارداری از قرص برای ترک سیگار استفاده کرد؟ بله . در صورتی که راه های مختلف را جهت ترک سیگار امتحان کرده اید ولی موفق نشده اید، به عنوان راه آخر می توان از قرص کمک گرفت. از پزشک خود در رابطه با انتخاب ایمن ترین قرص برای نوزاد کمک بخواهید.

روش های ترک سیگار در بارداری شامل استفاده از چسب های نیکوتین، قرص نیکوتین و آدامس های نیکوتین دار می باشد. همچنین اسپری ها و پاف های نیکوتین دار نیز روش های کمتر رایج در این زمینه می باشند. همچنین می توان با تجویز پزشک، از قرص هایی که از میل به سیگار کشیدن می کاهند، استفاده کرد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

مصرف الکل در بارداری

نکات مهم در بارداری

درمان آسم در حاملگی

چگونه می توان حاملگی نرمال داشت؟

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2 × 4 =