عوارض دیابت بارداری

دیابت بارداری یکی از مواردی است که منجر به سقط جنین می شود. البته یکی از متداول ترین مشکلات بارداری، دیابت است. به دلیل تغییر در سطح هورمون های بدن در طول بارداری، قند خون فرد به طور طبیعی بالاتر از حالت عادی است.

در صورتی که بدن مادر مستعد باشد احتمال دیابت بارداری افزایش می یابد و این عارضه مشکلات فراوانی را سبب می شود. در صورتی که دیابت بارداری تشخیص داده شود، سطح قند خون در فواصل زمانی مشخص بررسی می شود تا سلامت مادر و جنین تحت کنترل باشد. در ادامه مقاله با ما باشید.

عوارض دیابت بارداری بر جنین

در اغلب موارد در صورتی که مادر به دیابت بارداری مبتلا باشد می تواند فرزند سالمی به دنیا آورد، گرچه فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. جنین تمام مواد غذایی مورد نیازش را از مادر دریافت می کند. سطح بالای قند خون مادر باعث اجتماع چربی در بدن جنین می شود. در ادامه به برخی از عوارض دیابت بارداری اشاره می کنیم:

– آسیب به جنین حین زایمان ( به دلیل وزن بالای جنین)
– قند خون پایین جنین
– کمبود مینرال های دریافتی جنین
– زردی
– اختلالات موقتی در تنفس
زایمان زودرس

عوارض دیابت بارداری

عوارض دیابت بارداری

یکی دیگر از عوارض دیابت بارداری که مربوط به دوران بعد از زایمان است، احتمال ابتلای کودک به دیابت و چاقی است. در این موارد نیاز است تا کودک رژیم غذایی سالمی داشته باشد و فعالیت های بدنی وی مناسب باشد.

عوارض دیابت بارداری بر مادر

در این موارد به احتمال زیاد زایمان سزارین انجام می گیرد. خطر سقط جنین کمی بالاتر است. همچنین از دیگر عوارض دیابت بارداری فشار خون در بارداری و یا همان پره اکلامپسی است. زایمان زودرس و عدم تکامل جنین یکی دیگر از عوارض دیابت بارداری است.

بعد از زایمان قند خون مادر به شرایط عادی باز می گردد زیرا سطح هورمون های بدن کاهش می یابد. البته همواره احتمال بروز دیابت بارداری در بارداری های آینده وجود دارد. برخورداری از یک زندگی سالم و یک رژیم غذایی مناسب می تواند از احتمال بروز دیابت در بارداری های آینده بکاهد.

کنترل کردن دیابت بارداری

برای کنترل دیابت بارداری می توان اقدامات زیر را انجام داد:

– استفاده از غذاهای سالم – از مصرف شیرینی و شکلات و نوشیدنی های انرژی زا که دارای قند فراوانی هستند بپرهیزید.
– فعالیت بدنی خود را افزایش دهید – اگر عادت به ورزش کردن دارید همین رویه را ادامه دهید ولی در غیر اینصورت می توانید با سی دقیقه پیاده روی در روز، از فوائد آن بهره مند شوید.
– آزمایش قند خون منظم – در طی روز در فواصل زمانی مشخص ( قبل از صبحانه بعد از صبحانه بعد از نهار و …) قند خون خود را بسنجید.
– در صورتی که در دوران بارداری نیاز به تزریق انسولین یا داروی خاصی دارید حتماً در ساعات مشخصی مصرف کنید.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

ابتلا به دیابت بارداری به معنای اتمام یک بارداری سالم نیست. با معاینات منظم جنین از طریق سونوگرافی و آزمایش قند خون و برخورداری از یک سبک زندگی سالم، می توان اوضاع را تحت کنترل در آورد.
منبع : https://www.webmd.com/baby/gestational-diabetes-you

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 9 + 2 =

Call Now Button