شیردهی نوزاد

قصد داریم تا درباره شیردهی نوزاد صحبت کنیم. اکثر مادران تمایل به شیردهی دارند این درحالی است که برخی مادران برای شیردهی مشکل دارند. شیردهی یکی از طبیعی ترین راه های تغذیه نوزاد است و اکثر والدین از فواید شیر مادر آگاه هستند و می دانند که این راه سالم ترین راه برای تغذیه نوزاد است.

یکی از شایع ترین مسائلی که مادران دارند این است که با توصیه های گیج کننده ای از دوستان، خانواده و مجله ها روبرو می شوند و نمی دانند که به کدام یک تکیه کنند.

آن ها نمی دانند که کدام یک از این توصیه ها درست است و پایه علمی دارد و کدام یک بر اساس خرافات است. این توصیه ها می توانند به فرد کمک کنند و یا مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد. ما قصد داریم که توصیه هایی درباره تغذیه کودک ارائه دهیم. به این ترتیب به والدین این اطمینان داده می شود که آیا فرزند خود را به درستی تغذیه می کنند یا خیر.

شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

زمان شیر دادن به نوزاد

چطور بدانم که چه زمانی کودکم را تغذیه کنم؟ یکی از رایج ترین سوالات این است که چطور بدانیم چه زمانی نوزادمان را تغذیه کنیم؟ باید به علائم زیر توجه کنید:

– نوزاد زمانی که احساس تشنگی می کند شروع به مکیدن می کند.
– نوزاد از خواب عمیق به خواب سبک می رود.
– شروع به خیره شدن می کنند.
– لب های خود را می مکد و زبان خود را بیرون می آورد و انگشتان خود را به سمت دهان خود می آورد.
– اگر نوزاد را در آغوش بگیرید به دنبال سینه می گردد.

پیشنهاد ما این است که سریعاً نوزاد را نزدیک سینه قرار دهید و شیردهی را آغاز کنید. اگر در آغاز گرسنگی شروع به شیردهی کنیم بسیار ساده تر است تا زمانی که کودکی که در حال گریه کردن است را مجبور به شیر خوردن کنیم. بنابراین بهترین راه این است که به محض اینکه نوزاد به دنیال سینه می گردد قبل از گرسنگی شدید به وی شیر دهید.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درد نوک سینه ها در زمان شیردهی

در اغلب موارد مادران شیردادن را فرایندی دردناک می دانند و درد شدیدی را در نوک سینه های خود احساس می کنند. آیا این قضیه صحت دارد؟

نوک سینه پر از پایانه های عصبی است و اگر عمق نوک سینه کوتاه باشد می تواند آسیب ببیند و دردناک شود. شیردهی از سینه صورت می گیرد و نه از نوک سینه. بدین معنا که دهان کودک برای شیرخوردن باید به قدری باز شود که سینه دهان نوزاد را بپوشاند.

در روزهای ابتدایی شیردهی این فرایند کمی دردناک است زیرا نوک سینه به قدر کافی بزرگ نیست ولی در نهایت با بزرگ شدن نوک سینه ها، فرایند شیردهی دردی ایجاد نمی کند.

توصیه ما این است که از یک کارشناس کمک بگیرید تا شیوه درست گرفتن نوزاد را به شما آموزش دهد و نوزاد بتواند دهانش را به درستی باز کند و به سینه دسترسی داشته باشد. بنابراین هم شما و هم نوزادتان آرامش خواهید داشت.

مطالب مرتبط با این مقاله:

توصیه هایی برای بارداری

رژیم غذایی مناسب در بارداری

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 × پنج =

Call Now Button