زگیل تناسلی زنان

آیا از خطرات زگیل تناسلی زنان آگاهی دارید؟ می دانستید که یکی از شایع ترین بیماری های مقاربت جنسی می باشد؟ زگیل تناسلی یا همان HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی به توده های گوشتی و مسری در ناحیه تناسلی یا مقعد گفته می شود. این مورد یکی از شایع ترین نوع عفونت مقاربت جنسی می باشد. این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی human papillomavirus انتقال داده می شود و نشانه واضح ابتلا به این ویروس می باشند.

شکل ظاهری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به صورت رشد فیبری که در زیر لایه ای ضخیم محافظت می شوند، به وجود آمده و در روی آلت ، بیضه ها و مقعد مرد و یا در دهانه رحم، واژن، مقعد و فرج زن مشاهده می شوند. در زیر توجه شما را به عکس زگیل تناسلی جلب می نمائیم:

زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان

تشخیص زگیل تناسلی

این توده ها معمولاً خوش خیم بوده و بافت غیر سرطانی دارند. ولی برخی از انواع زگیل ها با گذشت زمان به توده های سرطانی تبدیل می شوند. این زائده ها معمولاً گوشتی رنگ یا خاکستری رنگ می باشند. زگیل های خوشه ای یا دسته ای در ظاهر شباهت به گل کلم پیدا می کنند. برخی از این زگیل ها نیز بسیار کوچک بوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. با روش کولپوسکوپی می توان به مشاهده دقیق ناحیه تناسلی جهت تشخیص زگیل تناسلی زنان پرداخت.

 

زگیل تناسلی

در ایالت متحده آمریکا حدوداً 1 نفر از 100 فردی که فعالیت جنسی دارد، مبتلا به زگیل تناسلی می باشد. همچنین شیوع این بیماری از سال 2011 تا 2014 هفت درصد افزایش یافته است. بیمار ممکن است به ویروس پاپیلوما مبتلا شده باشد ولی هیچ گونه علائمی نداشته باشد. معمولاً بعد از 3 ماه ابتلا به ویروس، زگیل ها ظاهر می شوند. با این حال ممکن است تا سال ها بعد از ابتلا به ویروس، هیچ گونه زگیلی مشاهده نشود. به این ترتیب در برخی موارد تشخیص زگیل تناسلی مشکل می باشد. همچنین تشخیص زگیل تناسلی مردان سخت تر و پیچیده تر می باشد.

با روش کولپوسکوپی می توان به مشاهده دقیق ناحیه تناسلی جهت تشخیص زگیل تناسلی زنان پرداخت. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان زگیل تناسلی زنان کمک می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان زگیل تناسلی

با استفاده از کرم مخصوصی که پزشک تجویز می کند، به صورت موضعی می توان زگیل ها را بهبود بخشیده و کلاً از بین برد. با این حال ویروس در بدن فرد باقی می ماند. شیوه درمان زگیل تناسلی به موارد زیر بستگی دارد:

 • محل زگیل های تناسلی
 • تعداد زگیل ها
 • ظاهر زگیل ها

روش های درمانی زیر نیز جهت از بین بردن زگیل ها مناسب است:

 • کرم های موضعی: کرم ها یا لوسیون هایی که مستقیماً روی پوست استفاده شده و برای چندین روز تا چندین هفته استفاده می شوند. این روش می تواند در منزل یا در کلینیک انجام گیرد.
 • سرما درمانی: در این روش زگیل ها فریز شده و در اکثر مواقع این یخ زدگی با مایع نیتروژن ایجاد می شود. این فریز کردن معمولاً موجب ایجاد یک تاول در اطراف زگیل شده و با بهبود پوست، این تاول جذب می شود. در برخی مواقع این روش درمانی چندین بار تکرار می شود.
 • الکتروکاتری : یک وسیله الکتریکی برای از بین بردن زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش با بی حسی موضعی صورت می گیرد.
 • جراحی: در این روش زگیل ها بریده می شوند. بی حسی موضعی در این روش نیز به کار می رود.
 • لیزر: در این روش با تاباندن اشعه، زگیل ها از بین می روند.

استفاده از روش های درمانی مختلف برای نتیجه بهتر ، قطعاً مناسب می باشد. روش های درمانی معمولاً دردناک نبوده ولی برخی اوقات موجب درد و تحریک موضعی می شود که نهایتاً تا دو روز ادامه دارد. با مصرف مسکن ها می توان احساس درد و ناراحتی را کاهش داد. همچنین با حمام گرم می توان به بهبود دردها منجر شد. نباید از روغن ، صابون یا کرم بعد از هر کدام از روش های درمانی استفاده کرد.

برخی از زگیل ها بدون درمان خاصی از بین می روند ولی برخی دیگر با گذر زمان زیاد تر شده و تکثیر می یابند. درمان زگیل ها از خطر انتقال ویروس به میزان بسیار زیادی می کاهد. همچنین استفاده از کاندوم می تواند از احتمال انتقال ویروس بکاهد.

زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان

پیشگیری از زگیل تناسلی

با رعایت موارد زیر از خطر انتقال این بیماری بکاهید:

 • دوری از فعالیت جنسی با افراد مختلف
 • استفاده از کاندوم
 • استفاده از واکسن این ویروس
 • آگاه کردن شریک جنسی از زگیل های تناسلی
 • دوری از سیگار

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155236.php

مطالب مرتبط با این مقاله:

کولپوسکوپی

HPV ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

سرطان دهانه رحم

پاپ اسمیر چیست؟

درباره drhassel

6 دیدگاه در زگیل تناسلی زنان
 1. من دختری 27 ساله اولم که به تازگی نامزد کردمم یکی دوبار ر رابطه جنسی معقدی داشته ام چند وقتی است احساس سوزش و خارش در معقد دارم آیا نشانه زگیل مقعدی است لطفا راهنماییم کنین

  • در مورد سوزش مقعد نیاز به معاینه دارید. ممکن است شقاق مقعد باشد، يا زگیل یا هموروئيد، بهر حال معاینه مورد نیاز است.

 2. سلام خانم دکتر روزتون بخیر. من بالای آلتم یکسری جوش زده نمی دونم زگیله یا نه بعد از رابطه جنسی هم سوزش دارم. به نظرتون زگیل تناسلی دارم؟ خیلی می ترسم

  • سوزش بعد از رابطه جنسی شاید حساسیت باشه. با کاندوم امتحان کنید. و جوش ها هم باید از نزدیک بررسی شود. با روش کولپوسکوپی می توان با اطمینان گفت.

 3. ط.م
  سلام.وقت بخیر
  دکتر ۳۴ ساله هستم.تقریبا ۵ماه پیش متوجه زائده هایی داخل واژن شدم که اصلا رو لبها یا قسمت بیرون نیست.اطراف مجرای ادرار و دهانه واژن.تست دادم نوع۱۶،۵۸،۸۲،۱۱ دارم.پاپ اسمیرم نرمال بود.تو فاصله دوماه پاپ اسمیرم نرمال بود.ممنون میشم سوالهای منو پاسخ بدید.
  ۱..آیا الان میتونیم واکسن بزنیم من و همسرم یا تاثیر نداره
  ۲…آیا براشتن زیگیل با لیزر بهتره یا فیریز.و اینکه با لیزر باعث عود مجدد میشه و پخش میشه به جاهای سالم
  ۳…از همه مهمتر من پسر دو و نیم ساله دارم که کلا با منه.رو تختم میاد .رو پاهام میشینه.با دستم یا لیوان من یا قاشقمو بر میداره یا دستشویی میاد .ممکن آلوده شدن داره سرم.خیلی نگرانم.از بس دستامو میشورم دستام خشکه زده
  ۴..من آزمایشم نوشته
  Method of hpv Genotypin: pcr reverse hybridization array by european CE&IVD Approved commerical technology
  تو سایتها گفتن باید تائید FDAباشه آیا ممکن آزمایش تیپهارو اشتباه گفته باشه.چون به دکتر پوستم که نشون دادم جواب آزمایش گفت محاله این تیپها با هم داشته باشی.
  ۵…برا کلپوسکوپی به خاطر هزینه که ۱میلیون میشه داخل مطب ،دکترم گفته بیا بیمارستان که اونجا انجام بدن بیمارستان مهدیه.من برام هزینه مهم نیست میخوام اطمینان به پاسخ داشته باشم.آیا مطب برم یا بیمارستان به نظر شما دکتر محترم.و اینکه با این تیپ هایی که من دارم نشون میده داخل واژن و دهانه رحم زائده دارم.وچور میشه این زائده هارو از داخل رحم و واژن برداشت.ممنون میشم پاسخ بدید

  • تیپ 16وقتی مثبته حتماً نیاز به کولپوسکوپی هست. زگیل تناسلی فقط از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود، براى پسرتان نگران نباشید
   پس از ابتلا به زگیل تناسلی تزریق واکسن فایده ای ندارد.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چهارده + سیزده =