زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی یا ابتلا به ویروس HPV یک بیماری شایع مقاربتی است.ویروس موجود در این بیماری از طریق تماس با پوست منتقل می شود. با توجه به مراجعه ی گسترده ی افراد مبتلا به این بیماری اطلاع رسانی برای مراقبت و جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام شده در شناخته تر شدن این بیماری تاثیرگذار بوده است. اما HPV چیست؟ آیا می دانید راههای انتقال زگیل تناسلی چیست؟ آیا راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری را می دانید؟ آیا زگیل تناسلی برای جنین خطرناک است؟ آیا بارداری با تبخال تناسلی امکان پذیر است؟ آیا زگیل تناسلی در روند بارداری تاثیری دارد یا خیر؟ ما در این مقاله سعی داریم شما را با این بیماری آشنا کنیم و پاسخ های مختصری به این سوالات دهیم. با ما همراه باشید.

ویروس hpv چیست؟

ویروس hpv در واقع یک ویروس با بیش از 130 نوع گوناگون است که 40 نوع از این ویروس ها منجر به بیماری های خطرناک و اختلال در بدن فرد می گردد. این ویروس از طریق ارتباط پوستی در زمان ارتباطات جنسی قابل انتقال است.

راه انتقال زگیل تناسلی

اصلی ترین راه انتقال ویروس hpv تماس پوستی است. سرایت ویروس hpv از طریق ترکهای ظریف و حتی میکروسکوپی موجود درپوست اطراف آلت تناسلی در هر دو جنس اتفاق می افتد. ویروس ها راهی برای نفوذ به لایه های زیرین پوست پیدا کرده و لایه های زیرین پوست را مبتلا می سازند با انجام تقسیم سلولی، سلول های آلوده به ویروس بیشتر و بیشتر می شوند تا به سطح خارجی پوست می رسند و پس از این اتفاق ویروس های جدید می توانند به نقاط دیگر انتقال پیدا کنند. در اکثر افراد سیستم ایمنی بدن می تواند طی مدت 2 سال این ویروس را به طور کلی از بین ببرد، اما پایین بودن سیستم ایمنی در برخی افراد موجب می شود که به ویروس اجازه ی گسترش و رشد داده شود که تبعات و عوارضی را به همراه خواهد داشت.

زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی در دوران بارداری

انواع ویروس های hpv

بیش از صد و سی نوع تایپ ویروس hpv وجود دارد. ویروس های hpv به دو دسته ی کم خطر (low risk)و پرخطر (heigh risk) تقسیم می شوند. سلول های درگیر طی چند هفته و چند ماه چندین برابر می شود و اگر hpv از نوع کم خطر باشد تنها موجب به وجود آمدن ضایعه های پوستی و زگیل هایی در اطراف ناحیه ی دستگاه تناسلی می شوند. اگر ویروس hpv از نوع خطرناک باشد به DNA پوست انتقال می یابند و ممکن است خطراتی مانند سرطان را برای فرد به همراه داشته باشند.
نوع 16 و 18 ویروس hpv که نوع 16 شایع است که موجب تغییراتی در دهانه رحم می شود که پیش زمینه ی سرطان دهانه ی رحم را ایجاد می کند. نوع 6 و 11 نیز از انواع فراوان ویروس HPV هستند که می توانند موجب ایجاد ضایعه هایی در ناحیه ی پوست و جاهای دیگر شوند اما این ضایعه ها منجر به سرطان نمی شوند و تا به امروز کسی ادعایی مبنی بر تبدیل شدن این ضایعه ها به سرطان گزارش نداده است.

زگیل تناسلی در دوران بارداری

ابتلا به زگیل تناسلی برای هر فردی در هر شرایطی ممکن است اتفاق بیفتد و محدودیتی ندارد. ابتلا به این ویروس خیلی سریع و به راحتی اتفاق می افتد. ما در اینجا به این موضوع که زگیل تناسلی در دوران بارداری چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت می پردازیم. این ضایعه های گوشتی ممکن است در دوران بارداری برای شخص رویت شود. در صورت مشاهده در ابتدا اصلا نگران نباشید، و به پزشک مراجعه کنید درصورتی که زگیل های تناسلی علامت دار شود پزشکان به شما کمک می کنند تا بهترین روش درمانی که در زمان حاملگی مشکلی ایجاد نکند را انجام دهید و این ضایعه های گوشتی را درمان کنید.

دلیل ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری

علت ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری نامشخص است و نمی توان با قطعیت گفت که علت مشخصی برای ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری وجود دارد. اما یکی از دلایل ابتلا به این ویروس این است که ممکن است این ویروس از قبل در بدن فرد وجود داشته باشد و بعد از بارداری به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، این ویروس قدرت رشد پیدا کرده و به صورت زگیل تناسلی ظاهر می شود.

آیا زگیل تناسلی منعی برای بارداری ایجاد می کند؟

زگیل تناسلی در دوران بارداری تاثیری در فرآیند بارداری فرد نخواهد داشت اما ممکن است با توجه به سیستم ایمنی بدن که در دوران بارداری کاهش می یابد اندازه ی زگیل های تناسلی یا بزرگتر شود و یا تعداد آنها افزایش یابد. به طور کلی درمان زگیل تناسلی به پس از زایمان موکول می شود اما در برخی موارد خاص ممکن است که جریان درمان زگیل های تناسلی در دوران بارداری پیگیری شود.
زگیل تناسلی ممکن است منجر به بیماری های نادری در دوران بارداری شود، اما برای جلوگیری از خطرهای احتمالی آن بهتر است تا تحت درمان متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

روش های درمانی زگیل تناسلی زنان

برای درمان زگیل های تناسلی روش ها و راههای مختلفی وجود دارد ولی روش های مرسوم و نتیجه بخش درمان زگیل های تناسلی عبارتند از:
• فریز کردن
• لیزرکردن
• تخریب با مواد شیمیایی
اولین اقدامی که فرد مبتلا به HPV باید انجام دهد این است که به یکی از روش های بالا توسط پزشک اقدام به برداشتن زگیل تناسلی کند. با استفاده از مکمل ها و مولتی ویتامین ها سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید چون ابتلا به این بیماری رابطه ی مستقیمی با سیستم ایمنی بدن دارد و از استعمال دخانیات بپرهیزید. استعمال دخانیات و سیگار موجب کاهش سیستم ایمنی بدن می شود.

عوارض عدم درمان زگیل تناسلی

اگر زگیل تناسلی و ویروس HPV درمان نشده دارید حتما برای درمان اقدام کنید زیرا ممکن است به مرور زمان موجب به وجود آمدن مشکلات و پیامدهای ناخوشایندی شود شامل:
• سرطان دهانه ی رحم
• سرطان مقعد
• سرطان واژن
• سرطان آلت تناسلی در مردان

آیا وجود زگیل تناسلی در دوران بارداری روی جنین تاثیر می گذارد؟

هیچ جای نگرانی نیست مایع آمیوتیک که جنین را در بر گرفته یک سد دفاعی است که موجب می شود که هیچ آلودگی به جنین منتقل نشود، زیرا این ویروس در خون وجود ندارد که از طریق بند ناف به جنین منتقل شود پس احتمال آلودگی جنین به این ویروس صفر است، مگر زمان زایمان و به شرط وجود ضایعات فعال روی بدن مادر

سعی ما در این مقاله بر این بود تا این ویروس شایع را در دوران بارداری مورد بررسی قرار دهیم. بهتر است شما تحت نظر متخصص زنان و زایمان شهر خود باشید و با انجام آزمایش ها و اطمینان از عدم ابتلا به این بیماری دوران بارداری را سپری کنید. اگر چه ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری احتمالا مشکل مهمی برای شما و جنینتان ایجاد نمی کند اما بهتر است قبل از اقدام برای بارداری بررسی شوید.

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هجده − چهار =

Call Now Button