زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

همان گونه که می دانید زایمان طبیعی گزینه نخست برای تولد فرزند است و اکثر مادران ، فرزند خود را به کمک این روش سنتی به دنیا می آورند و تجارب بسیار زیادی برای این متد به دست آمده است . زایمان طبیعی جزء بی دردسرترین و بی عارضه ترین روش های فرزند آوری است که این امر را برای مادر و برای کود ک وی لذت بخش می کند .

مزایای زایمان طبیعی :

این تکنیک قدیمی ترین روش زایمان بوده که موجب خروج جنین از رحم و واژن مادر می شود . امروزه زایمان طبیعی در دسته روش های غیرفیزیولوژیکی جای می گیرد که به علت دخالت پزشک و استفاده بعضی از داروها به انجام می رسد و لازم به ذکر است که مزایای این روش زایمانی همچون روش زایمان فیزیولوژیک و طبیعی می باشد .

در این خصوص باید خاطرنشان کرد که اولین و مناسب ترین روش برای زایمان ، زایمان طبیعی است که در زمان های گذشته و امروزه نیز ، فواید این زایمان برای اکثر افراد زبان زد است .

روش زایمان به گونه طبیعی آن برای مادر و جنین خطری در پی ندارد و نسبت به روش های دیگر زایمان ( مثلا زایمان سزارین ) تهدیدی برای مادر و جنین به همراه نمی آورد . در موارد کمی به ندیت اتفاق می افتد  که وضعیت قرارگیری جنین به صورت مناسبی نبوده و یا حال عمومی مادر از شرایط عادی خارج شود که در چنین وضعیتی به دلیل در خطر افتادن جان هر دو یا یکی از آنها ، تصمیم پزشک به زایمان سزارین تعلق می گیرد تا با حفظ سلامتی و حیات مادر و جنین ، امکان تولد فرزند به راحتی میسر شود . ولی در وضعیت معمول که مادر باردار مشکلی نداشته و موقعیت جنین مناسب است ، توصیه پزشکان متخصص ، زایمان طبیعی است .

مشاوره های قبل از زایمان طبیعی :

چنانچه خانمی باردار شد و تصمیم گرفت که کودک خود را با روش زایمان طبیعی به دنیا آورد ، لازم است دائم با پزشک متخصص زنان و زایمان خود در تماس باشد چرا که لازم است رژیم غذایی در دوره بارداری تحت کنترل قرار گرفته و تحرکات مادر و اقدامات پیش از زایمان انجام شوند تا جسم وی توان انجام زایمان طبیعی در موعد مقرر را داشته باشد . د ر د وره بارداری با کمک سونوگرافی های تخصصی ، می توان وضعیت جنین را مورد بررسی قرار داده و اگر حالت قرارگیری جنین برای زایمان طبیعی مساعد نبود ، از روش های دیگر برای زایمان بهره گرفت . به این ترتیب با مشاوره های پیش از زایمان ، می توان تصمیم گیری های عقلانی و منطقی را ترتیب داده و از ایجاد مشکلات جدی برای مادر و فرزند پیشگیری نمود .

زایمان-طبیعی

اقدامات پیش از زایمان طبیعی :

– قدم اول انتخاب یک پزشک متخصص زنان و زایمان مجرب و مورد اطمینان است تا به کمک راهنمایی ها و اقدامات تجویزی وی ، برای انجام زایمان طبیعی آماده شوید .

– باید خاطر نشان کرد که تحت نظر قرارگرفتن مادر حتی پیش از بارداری بسیار کمک کننده بوده و بر موفقیت دوره بارداری و زایمان می افزاید . پزشک متخصص در کل دوره بارداری همراه مادر بوده و کلیه عوامل خارجی مورد  نیاز برای سلامت مادر و جنین را مد نظر قرار می  دهد همچنین بهتر است در ماه های آخر بارداری رابطه مادر باردار با پزشک بیشتر باشد و مراجعات وی به کلینیک یا مطب افزایش یابد تا تمامی اقدامات و موارد لازمه ، به درستی رعایت شوند .

– بیمارستان یا مرکز زایمان خود را انتخاب نمایید . با کسب اطلاع از ویژگی ها و خدمات آن مرکز آمادگی لازم را برای خود فراهم آورید .

– اطلاعات شخصی خود  را در رابطه با زایمان طبیعی افزایش دهید . از علایم اولیه زایمان گرفته تا لحظه تولد کودک دانش خود را بالا برده و در صورت مشاهده علائم ابتدایی زایمان خونسردی خود را حفظ کنید . در این باره بهتر است با خانم های با تجربه صحبت کرده و ابهامات ذهنی تان را با سوال و جواب برطرف سازید گرفتن اطلاعات از تجربه این خانم ها تا حد زیادی شما را برای کسب آرامش در طول زایمان یاری می کند. بهتر است با کمک روش های تمدد اعصاب ، خود را برای زایمان طبیعی آماده ساخته و با روحیه ای سالم به استقبال تولد فرزند خود بروید .

 

زمان زایمان طبیعی :

با اتمام طول دوره بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان ، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید :

– از وجود یک نفر همراه کمک بگیرید .

– از همسر خود بخواهید تا مدت بیشتری را با شما گذرانده و در روزهای نزدیک به زایمان تایم کاری خود را محدود کند .

– می توان از مادر یا یکی از نزدیکان نیز کمک گرفت تا در این زمان کنار شما بوده و با مشاهده اولین علائم زایمان ، شرایط انتقال شما به بیمارستان یه زایشگاه را فراهم آورند .

آمادگی برای زایمان طبیعی :

– بسیار بهتر است که قبل از آغاز علایم زایمان ، با مرکز درمانی یه بیمارستانی که انتخاب کرده اید هماهنگ شده و از وضعیت خود  به آنها خبر دهید . این امر موجب می شود  که در هنگام مراجعه با آسودگی بیشتری فرآیند  زایمان طبیعی را انجام دهید.

– درک و تفهیم عوارض احتمالی : در موارد کمی ، این امکان وجود  دارد که در لحظه آخر شرایط عوض شد ه و زایمان طبیعی را به زایمان سزارین تغییر دهد که اتخاذ تصمیم در این باره به عهده پزشک متخصص شماست . در کل نگران این قضایا نباشید ولی با داشتن ذهنیت انعطاف پذیر ، احتمال هرگونه تغییر را بدهید .

سزارین به جای زایمان طبیعی :

عواملی که موجب اقدام به زایمان سزارین در لحظه آخر می شود عبارتند  از :

– افت ضربان قلب جنین

– جدا شدن و منفصل شددن جفت از دیواره رحم

– افزایش فشار خون مادر

– قرارگیری غیرمعمول جنین در داخل رحم مادر

– بزر گ بود ن سایز سر نوزاد  به نسبت سایز لگن مادر

– ایجاد مشکل د ر جفت و بند ناف

– نارس بودن جنین

– دیررس بود ن جنین

این موارد در دسته موارد اورژانسی جای گرفته که موجب می شوند زایمان طبیعی جای خود را بهزایمان سزارین بدهد .

برخی خدمات دکتر پرند حاصل عبارتست از

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

لابیاپلاستی

کولپوسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر پرند حاصل