زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان به دو روش سزارین و طبیعی قابل انجام می باشد که انتخاب هریک از این روش ها بر اساس شرایط جسمی مادر، نظر متخصص زنان و زایمان و همچنین خواسته مادر می باشد زایمان سزارین یک روش جراحی تهاجمی می باشد که در این جراحی شکافتی توسط جراح برای خارج کردن جنین بروی بخش تحتانی شکم و عضلات زیرین آن و جداره رحم ایجاد می شود.

درد زایمان یکی از شدید ترین درد هایی می باشد که با هیچ درد دیگری قابل مقایسه نیست. مادر در زایمان به روش سزارین نسبت به زایمان طبیعی درد کمتری را حس می کند تنها دردی که مادر در زایمان سزارین احساس می کند دردی می باشد که در قسمت خط برش احساس می کند که این درد به مرور زمان و بعد از گذشت دوره نقاهت تسکین می یابد.

زایمان سزارین بصورت برنامه ریزی شده یا اضطراری می باشد که زایمان سزارین برنامه ریزی شده بصورت اختیاری می باشد و از قبل بین مادر و پزشک متخصص زنان و زایمان تعیین شده است و مادر در زمان بارداری خود تحت نظر متخصص زنان و زایمان می باشد

سزارین بصورت برنامه ریزی شده، نسبت به سزارین اضطراری عوارض کم تری دارد و زمانی که زایمان سزارین بصورت برنامه ریزی شده باشد مادر استرس و اظطراب کمتری دارد به دلیل اینکه روز زایمان از قبل برنامه ریزی شده می باشد.

انجام زایمان سزارین در کشور ایران طرفداران بیشتری نسبت به سایر کشور ها دارد به گونه ای که طبق آمار جهانی 10 در صد از زایمان هایی که انجام می شود به روش سزارین می باشد در حالی که در ایران 25 تا 30 در صد زایمان ها به صورت سزارین انجام می شود.

علایم زایمان

درد شکم : انواع درد ها در زنان باردار ممکن است بوجود آید ولی بیشترین درد از نوع درد شکمی می باشد

درد کمر : در اواخر بارداری درد کمر تشدید می یابد که این یک امر طبیعی می باشد

پاره شدن کیسه آب : پاره شدن کیسه آب یکی از نشانه های زایمان اضطرای می باشد که زمانی اتفاق می افتد که جنین به سرعت به سمت پایین حرکت می کند و این امر منجر به پاره شدن کیسه آب مادر می شود در این حالت مایع بی رنگ و بی بویی که در برخی موارد ممکن است در آن رگه های خونی دیده شود به آرامی از بدن مادر خارج می شود.

پایین آمدن جنین : در اواخر بارداری جنین از سمت معده به سمت پایین حرکت می کند و فشار از روی معده برداشته می شود و به روده و مثانه وارد می شود که این می تواند در برخی موارد منجر به یبوست شود.

سزارین

آمادگی قبل از زایمان سزارین

قبل از انجام زایمان سزارین باید مثانه مادر خالی باشد در این صورت از خوردن مواد غذایی 6 ساعت قبل از زایمان مادر باید خوداری نماید. در صورتی که کیسه آب مادر زودتر از زمان زایمان پاره شود زایمان سزارین بصورت اضطراری انجام می شود

قبل از انجام سزارین برای آنکه پزشک تشخیص دهد احتمال لخته شدن خون در مادر وجود دارد و یا خیر از مادر آزمایش خون گرفته می شود و در صورتی که این احتمال وجود داشته باشد مادر به پوشیدن لباس و جوراب های مخصوص احتیاج پیدا می کند

قبل از انجام سزارین شکم مادر ناحیه ای که برش ایجاد می شود با مواد ضد عفونی کننده و پارچه تمیز برای جلوگیری از بروز عفونت تمیز خواهد شد.

در زیر انیمیشنی جالب درباره روند رشد جنین مشاهده می کنید:

 

نحوه برش های ایجاد شده در زایمان سزارین

برش هایی که در عمل جراحی سزارین بروی شکم با توجه به نظر جراح ایجاد می شود برش کلاسیک و برش LSCS می باشد

برش کلاسیک: در این نوع از برش در زایمان سزارین به صورت عمودی شکافتی توسط جراح برای خارج کردن جنین بروی بخش تحتانی شکم و عضلات زیرین آن و جداره رحم ایجاد می شود.

زمانی که زایمان سزارین بصورت ضروری باشد و درمواقع اورژانسی و موارد خاص از این برش استفاده می شود. زمانی که نوزاد کوچک تر از حد معمول باشد و یا به یک سمت خوابیده باشد از این نوع برش در زایمان سزارین استفاده می شود.

همچنین ممکن است در زمان زایمان جفت پایین تر از حد معمول قرار گرفته باشد و جای گیری کرده باشد در این صورت جراح ترجیح می دهد که برای خارج کردن جنین از شکم مادر برش عمودی بروی شکم ایجاد نماید.

برش LSCS : در این نوع از برش در زایمان سزارین برای خارج کردن جنین از شکم مادر یک برش در قسمت شکم و یک برش افقی در قسمت تحتانی رحم ایجاد می شود. استفاده از این نوع برش در زایمان سزارین در بارداری و زایمان های بعدی مشکل زا نمی باشد و روند بهبودی این برش نسبت به برش کلاسیک تند تر می باشد.

مواردی که زایمان سزارین در آن توصیه می شود

 • بالا بودن فشار مادر
 • افت ضربان قلب نوزاد
 • پاره شدن کیسه آب
 • قرار گیری غیر عادی جنین در شکم مادر
 • بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به حالت عادی و رحم مادر
 • چند قلو بودن جنین
 • کنده شدن جفت
 • چرخش سر نوزاد
 • مشکلات قلبی و عروقی
 • دیرس و یا نارس بودن جنین

سزارین-1111

مزایای زایمان سزارین

در برخی موارد و در صورت اورژانسی بودن حال مادر و جنین زایمان سزارین صورت می گیرد که این امر باعث از بین بردن مخاطرات احتمالی و عدم بروز مشکلات احتمالی می شود

عوارض زایمان سزارین

جراحی سزارین همانند سایر جراحی ها در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از جراحی برای برخورداری بهتر از نتیجه جراحی می تواند عوارضی را پس از جراحی در بر داشته باشد که البته ممکن است که این عوارض بسیار خفیف و بدون خطر بروز نمایند در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است

 • احتمال چسبندگی های رحمی و عفونت پس از جراحی
 • احتمال خونریزی پس از جراحی
 • احساس درد های لگنی

در این جراحی روزهای بستری مادر در بیمارستان طولانی تر می باشد

دوران نقاهت پس از زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر خواهد بود

امکان شروع فعالیت های روز مره پس از زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی به علت بخیه هایی که در زیر شکم زده می شود زمان بر تر خواهد بود.

سزارین روش جراحی است که برای به دنیا آمدن یک نوزاد از آن استفاده می شود.
سزارین ممکن است به علت مشکلات مادر یا جنین که حین زایمان اتفاق می افتد انجام شود، یا ممکن است قبل از زایمان برنامه ریزی شده باشد.
حدود بیش از 30 درصد حاملگی ها در آمریکا به طریق سزارین ختم بارداری می شوند .

علل  زایمان سزارین

بعضی خانم هایی که قصد زا یمان طبیعی رادارند، در حین زایمان ممکن است شرایطی ایجاد شود که پزشک مجبور به انجام سزارین شود این لیست عبارتند از :

•زایمان پیشرفت نمی کند که این ممکن است به علت انقباضات ضعیف رحم باشد یا به علت بزرگ و درشت بودن جنین و یا به علت کوچک بودن لگن باشد یا شرایطی باشد که قرارگیری بچه غیر طبیعی دارد مثلاً سر بچه رو به مدخل خروجی لگن نیست .
اگر روند زایمان کند باشد داروهایی برای تحریک انقباض رحم داده می شود از قبیل اکسی توسین تا مطمئن شویم انقباضات موثر هستند، اما اگر با وجود انقباضات موثر بعد از چند ساعت هنوز پیشرفتی دیده نشود سزارین توصیه می شود .

•اگر الگوی ضربان قلب جنین نشان دهد که بچه نمی تواند زایمان را تحمل کند .
•بچه در وضعیتی باشد که قسمت دیگری به جز سر پایین باشد
•خونریزی شدید از واژن که می تواند به علت جدا شدن جفت قبل از زایمان بچه باشد .
•یا وضعیت طبی اورژانسی که مادر یا جنین را تهدید کند .

 زایمان سزارین برنامه ریزی شده از قبل

سزارین برنامه ریزی شده در مواردی توصیه می شود که زایمان از واژن برای مادر یا بچه خطر داشته باشد. به سزارینی که به این علت انجام شود که مادر می خواهد سزارین به درخواست مادر گفته می شود .
تعدادی از مواردی که پزشک معالج ،توصیه به انجام سزارین می کند به قرار زیر است :

•مادر قبلاً یک زایمان به طریق سزارین داشته یا جراحی دیگری روی رحم انجام شده که رحم باز شده است .
•شرایطی که باعث انسداد کانالی زایمانی شود مثل فیبروم بزرگ یا شکستگی لگن .
•بچه ای که به طور غیر معمول درشت است به خصوص اگر مادر دیابتی باشد .
•مادر عفونت فعالی داشته باشد مثل تبخال یا HIV که در حین زایمان واژینال می تواند به جنین منتقل شود .
•حاملگی دو قلویی یا چند قلویی
•مادرانی که سرطان دهانه رحم دارند
•بچه ای که ریسک زیادی برای خونریزی دارد
•جفتی که روی دهانه رحم را پوشانده
•بعضی از شرایط مثل زمانی که دیواره شکم جنین کامل نیست یا ستون مهره ها فاصله دارند و به طور کامل بسته نشده اند را بعضی از صاحب نظران توصیه به عمل سزارین می کنند .
یکی از مهمترین فاکتورها در برنامه ریزی برای سزارین این است که مطمئن شویم که ریه بچه رسیده و برای زایمان آماده است. به طور معمول سزارین درحدود هفته 39 حاملگی انجام می شود در مواردی که سزارین قبل از هفته 39 برنامه ریزی شده باشد توصیه می شود مقداری از آب دور جنین کشیده شود تا از رسیده بودن ریه جنین مطمئن شویم .
خانم های حامله اغلب قبل از عمل بهتر است با دکتر متخصص بیهوشی ملاقات کنند تا برایشان درباره ی انواع بی حسی و بی دردی توضیح دهد و ریسک و منفعت هر روش را توضیح دهد .
خانم باردار می بایست 10 ساعت قبل از عمل از خوردن غذا و نوشیدنی پرهیز کند.
مزایای سزارین از قبل برنامه ریزی شده:

مزایای زایمان سزارینی که از قبل برنامه ریزی شده باشد شامل موارد زیر است :

•پدر و مادر می دانند که بچه کی به دنیا می آید و می توانند برای تولد بچه برنامه ریزی کنند .
•باعث می شود که از بعضی ریسک ها و عوارضی که ممکن است بچه را تهدید کند اجتناب شود .
•می توان مطمئن بود که دکتر در دسترس خانم باردار است
•ایجاد جو کنترل شده تر و آرامش بیشتر
•احتمال کمتر صدمه به عضلات لگن و بافت اطراف اسفنکتر مقعد
مزایای سزارین برنامه ریزی شده باید در مقابل خطرات سزارین سنجیده شود. سزارین یک عمل جراحی بزرگ است و خطراتی دارد .

خطرات سزارین

•سزارین با ریسک بالاتری از صدمه به احشاء شکم و لگن مثل مثانه ، روده و عروق خونی ،
عفونت (زخم ،رحم ، مجاری ادرار ) و ایجاد لخته در عروق خونی و آمبولی نسبت به زایمان طبیعی همراه است .
•سزارین ممکن است در ارتباط اولیه مادر و نوزاد خلل ایجاد کند
•زمان بازتوانی در عمل سزارین طولانی تر از زایمان طبیعی است .
•در سزارین احتمال چسبندگی غیر طبیعی جفت به رحم در حاملگی های بعدی بیشتر می شود . که می تواند به عوارض شدیدی منتهی شود .
•برش روی رحم که برای خروج جنین انجام می شود عضله رحم را ضعیف می کند و این ریسک پارگی رحم را در حاملگی بعدی افزایش می دهد البته این ریسک کم است و به نحوه ی برش روی رحم ارتباط دارد
•خطرات جنینی برای جنین که به طریق سزارین به دنیا می آید خطرات کمی وجود دارد.مشکلات تنفسی موقتی بعد از سزارین ممکن است وجود داشته باشد که به این علت است که ریه های جنین در کانال زایمانی فشرده نشده اند .که این خروج مایعات داخل ریه های جنین را کاهش می دهد .

عوارض بالقوه

مهمترین آنها شامل عفونت ، خونریزی ، صدمه به ارگانهای لگنی و لخته شدن خون است .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

عفونت

ریسک عفونت رحم بعد از جراحی به چند عامل بستگی دارد مثلاً آیا زایمان قبل از سزارین شروع شده ؟ آیا کیسه آب قبل از سزارین پاره شده ؟ آندومتریت یا عفونت رحم با آنتی بیوتیک درمان می شود .

عفونت زخم

معمولاً 4 تا 7 روز بعد از جراحی اتفاق می افتد اما گاهی ظرف یک تا دو روز اول اتفاق می افتد درمان عفونت زخم با آنتی بیوتیک و باز کردن زخم و شست و شوی آن با محلول های پاک کننده برای خروج عفونت است گاهی نیاز به خروج بافت عفونی می شود شود.

خونریزی

یک تا دو درصد خانم هایی که سزارین می شوند به علت خونریزی شدید نیاز به تزریق خون دارند. خونریزی معمولاً به داروهای منقبض کننده رحم جواب می دهد. در موارد نادر برای کنترل خونریزی مجبور به خروج رحم می شوند.
آسیب احشاء مثل مثانه و روده تقریباً در یک درصد از زایمان ها از طریق سزارین اتفاق می افتد .

لخته خون

خانم ها در زمان حاملگی و بعد از زایمان در ریسک بیشتری از لخته شدن خون در عروق یا آمبولی ریه قرار دارند. این ریسک به خصوص بعد از زایمان به طریق سزارین بیشتر می شود، استفاده حین و بعد از عمل از دستگاهی که به طور متناوب عضلات پا را می فشارد این ریسک را کمتر می کند .خانم هایی که در ریسک بالای لخته شدن قرار دارند نوعی از داروهای ضد انعقاد این احتمال را کاهش می دهد .

برخی خدمات دکتر پرند حاصل عبارتست از

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

لابیاپلاستی

کولپوسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

 

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .