درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک به چه معناست؟ آیا در صورت ابتلا به تخمدان پلی کیستیک، احتمال بارداری وجود دارد؟ این بیماری در بسیاری از زنان شایع است و معمولاً در سنین باروری مشکلاتی را برای آن ها ایجاد می کند. تقریباً 10 درصد زنان در دوران باروری به این بیماری مبتلا می شوند و ممکن است باعث ناباروری شود. از علائم ابتلا به این بیماری می توانیم به رشد موهای زائد، آکنه، کیست های ریز در تخمدان ها و بی نظمی قاعدگی اشاره کنیم.

بارداری با تخمدان پلی کیستیک

زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند دچار عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری نامنظم می شوند. به همین دلیل پریودها نامنظم است. از سوی دیگر سطح هورمون تستوسترون بالا می رود که این مورد به بیماری های دیگری مانند دیابت بارداری منجر می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک برای بارداری

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم ؟ در بسیاری موارد برای درمان ناباروری نیاز به درمان تخمدان پلی کیستیک است. برای درمان این عارضه باید سبک زندگی تغییر کند و برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی می تواند تاثیر زیادی در بهبود این بیماری داشته باشد. می بایست در رژیم غذایی از حداقل کربوهیدرات استفاده نمود و هفته ای سه بار ورزش کردن به کنترل بیماری کمک فراوانی می کند.

در صورتی که با انجام تمام اقدامات فوق تغییری حاصل نشود نیاز است تا با دارودرمانی به درمان بیماری بپردازند. در صورتی که با مصرف کردن دارو تغییری در روال تخمک گذاری حاصل نشود می توان از داروی تزریقی بهره برد. این داروها هورمون هایی دارند که به آزادسازی تخمک کمک می کنند. با تزریق اینگونه داروها در هر ماه چند تخمک آزاد می شود که این مورد احتمال چند قلو زایی را بالا می برد.

برای درمان ناباروری در برخی موارد از روش ivf استفاده می شود. به این صورت که بعد از تزریق دارو برای تحریک تخمک گذاری، تخمک ها از تخمدان ها خارج می شوند و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم عملیات لقاح صورت می گیرد. سپس رویان به رحم انتقال می یابد و در صورت نیاز باقی رویان های تشکیل شده برای آینده فریز می گردند.

عوارض تخمدان پلی کیستیک

در تخمدان پلی کیستیک بطور شایع مقاومت در مقابل انسولین وجود دارد و این مورد احتمال دیابت بارداری را افزایش می دهد. با آزمایش خون می توان میزان مقاومت بدن به انسولین را سنجید. در صورت مقاومت به انسولین برای بیمار قرص متفورمین تجویز می گردد.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نکته آخر

افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک در صورت عدم درمان به احتمال بالاتری به سرطان دیواره رحم مبتلا می شوند. به دلیل سطح بالای هورمون استروژن در بدن، این مشکل وجود دارد. در نتیجه پریود های نامنظم و دیر به دیر دیواره رحمی به مرور زمان ضخیم می شود و به همین دلیل احتمال بروز سرطان رحم بالا می رود.
منبع : https://www.ccrmivf.com/pcos-infertility/

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 14 − دو =

Call Now Button