درد زایمان کاذب

قبل از اینکه درد زایمان واقعی شروع شود امکان دارد فرد درد زایمان کاذبی را تجربه کند. درد زایمان کاذب با نام انقباضات براکستون هیکس شناخته می شود. این انقباضات یکی از راه های طبیعی بدن برای آماده شدن برای درد زایمان واقعی در آینده است. ولی این انقباضات به معنای شروع درد زایمان اصلی نیستند.

انقباضات براکستون هیکس

برخی زنان انقباضات براکستون هیکس را اینگونه شرح می دهند: سفت شدن شکم که شدید و خفیف می شود. بسیاری از زنان نیز درد این نوع انقباض را مانند درد دوران قاعدگی می دانند. براکستون هیکس می تواند دردناک باشد ولی به هیچ عنوان باعث باز شدن دهانه رحم و شروع درد زایمان نیست.

درد زایمان کاذب

درد زایمان کاذب

علائم درد براکستون هیکس

این انقباضات بر خلاف درد زایمان واقعی علائم زیر را دارند:

– معمولاً دردناک نیستند.
– تناوب منظمی ندارند.
– مدت زمان بین دو درد به مرور کمتر نمی شود.
– با تغییر در فعالیت فیزیکی و یا وضعیت بدنی امکان دارد برطرف شود.
– ادامه دار نیستند.
– با گذشت زمان شدیدتر نمی شوند.

معمولاً در سه ماهه سوم بارداری یا سه ماهه دوم بارداری انقباضات براکستون هیکس احساس می شوند. این نوع انقباضات کاملاً طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی نیست. اگر این درد را احساس کردید نیازی نیست اقدام خاصی انجام دهید ولی اگر احساس ناراحتی می کنید می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

– راه بروید. معمولاً درد زایمان کاذب با راه رفتن و تغییر وضعیت بدن متوقف می شود.
– اگر فعالیت بیش از حدی دارید کمی استراحت کنید و خواب کافی داشته باشید.
– ماساژ بگیرید.

درد شکم ناشی از بزرگ شدن رحم

دردهای شکمی را با درد زایمان اشتباه نگیرید. در دوران بارداری ماهیچه های حمایت کننده رحم که با بزرگ شدن جنین و رحم، دچار کشیدگی می شوند باعث درد می شوند. این درد تا لگن و کشاله ران هم گسترش می یابد. با حرکت کردن، ایستادن و سرفه و عطسه کردن این درد شدت می یابد. ولی این درد جای نگرانی ندارد و ظرف چند ثانیه تا چند دقیقه بهبود می یابد. در زیر به اقداماتی که می تواند به کاهش این درد کمک کند اشاره می کنیم:

– تغییر وضعیت بدن ( به پهلو بخوابید )
– هنگام ایستادن و نشستن شکم خود را محافظت کنید و آهسته تر حرکت کنید.
– استراحت کافی داشته باشید.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نشانه های درد زایمان واقعی

برای تشخیص درد زایمان واقعی از کاذب سوالات زیر را از خود بپرسید:

– چند وقت یک بار این انقباضات اتفاق می افتند؟ اگر این انقباضات به صورت منظم و متناوب رخ دهند و حدوداً 30 تا 70 ثانیه به طول انجامند می توان به درد زایمان مشکوک شد. با گذشت زمان فاصله بین دو انقباض کم تر می شود.
– با تغییر وضعیت بدن این درد تغییر می کند؟ اگر با تغییر وضعیت، راه رفتن، استراحت کردن و … این درد باز هم ادامه داشته باشد می توان به درد زایمان مشکوک شد.
منبع : https://www.webmd.com/baby/guide/true-false-labor#2

مطالب مرتبط با این مقاله:

با عوامل سقط جنین آشنا شوید!

ممنوعیت های دوران بارداری

مراقبت های ویژه دوران بارداری

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ده + 15 =

Call Now Button