جلوگیری از بارداری

روشهای مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. پیشگیری از حاملگی بوسیله داروها، وسایل پیشگیری، و اعمال جراحی امکان پذیر است. بعضی روشها برای خانمها مورد مصرف دارد و بعضی برای آقایان. بعضی از انواع روش های جلوگیری از بارداری هر زمان که فرد سکس دارد باید استفاده شود و بعضی روشها برای دوره طولانی از حاملگی جلوگیری می کند. همچنین بعضی از انواع را باید پزشک تجویز کند بعضی روشها نیاز به تجویز پزشک ندارند.

جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری

روش های پیشگیری از حاملگی

انتخاب روش جلوگیری از بارداری مشکل است چون هیچ روش جلوگیری ۱۰۰٪ نیست، دکتر شما می تواند در این انتخاب به شما کمک کند. شما باید به این موضوعات فکر کنید :

 • کدام روش جلوگیری با اطمینان بیشتری جلوگیری خواهد کرد، چون هیچ روش ۱۰۰٪ پیشگیری کننده وجود ندارد ولی بعضی بهتر از بقیه جلوگیری می کنند.
 • هر چند وقت یکبار می خواهید استفاده کنید،، مثلا قرص جلوگیری باید هر روز مصرف شود.
 • آیا مصرف آن آسان است؟
 • عوارض جانبی آن چیست؟
 • قیمت آن چقدر است؟
 • اگر در آینده قصد حاملگی داشته باشید، می توانید حامله شوید؟
 • آیا این روش از شما در برابر بیماری های منتقله از طریق جنسی محافظت خواهد کرد؟ تنها کاندوم های مردانه و زنانه می توانند از انتقال این بیماری ها جلوگیری کنند.

روشهای طبیعی پیشگیری از حاملگی

روشهایی هستند که نیاز به دارو یا وسیله خاصی ندارند، اما به اندازه بقیه روشها مطمئن نیستند. روشهای طبیعی شامل موارد زیر هستند :

 • خروج آلت مرد قبل از انزال

روش تقویمی،  خانم زمانی را در سیکل قاعدگی اش که احتمال حاملگی می دهد پرهیز جنسی داشته باشد یا در آن زمان از کاندوم استفاده کند. شیر دادن باعث کاهش باروری خانم می شود به شرط آنکه نوزاد فقط شیر مادر بخورد و برای۶ هفته اول بعد از زایمان.

 • جلوگیری هورمونی از حاملگی چیست؟

جلوگیری هورمونی عبارتست از استفاده از قرص، آمپول، وسیله و درمانی که در آن برای پیشگیری از بارداری از هورمون استفاده شود. در بعضی از آنها از هورمون استروژن و پروژسترون استفاده می شود و بعضی از آنها فقط حاوی پروژسترون هستند. این روش جلوگیری بسیار موثر است.

 • قرصها

خانمهایی که از این روش استفاده می کنند باید قرص را هر روز مصرف کنند و اگر فراموش کنند ریسک حاملگی بالا می رود.  ۷ـ۴روز قرص قطع می شود که خونریزی ماهیانه اتفاق می افتد. خانمهایی که تمایل به قاعدگی ندارند،  می توانند بسته قرصها را پشت سر هم مصرف کنند. این روش دوز مداوم نام دارد که در مورد حلقه های واژینال و  چسب های پوستی نیز قابل انجام است.

اغلب قرصها ی جلوگیری از استروژن و پروژسترون درست شده اند اما یکی از آنها فقط پروژسترون دارد.

 • چسب های پوستی

خانمها می توانند پچ های پوستی را روی بازو،  پشت، شانه یا روی ران استفاده کنند. پچ های پوستی باید هفته ای یکبار تعویض شوند.  خانمها باید سه هفته از این پچ های پوستی استفاده کنند و یک هفته استفاده نکنند که در هفته چهارم قاعدگی اتفاق می افتد. پچ های پوستی که برای جلوگیری استفاده می شوند حاوی استروژن و پروژسترون هستند.

 • حلقه‌های واژینال

حلقه های انعطاف پذیری هستند که مدت سه هفته داخل واژن قرار می گیرند. این حلقه ها داخل واژن هورمون آزاد می کنند. موقع سکس نیاز نیست برداشته شود،، اما می تواند به مدت سه ساعت خارج شود. در حالت نرمال حلقه سه هفته در داخل واژن باقی می ماند ودر هفته چهارم برداشته می شود، در همین هفته قاعدگی اتفاق می افتد. برای حلقه هایی که برای جلوگیری استفاده می شوند از استروژن و پروژسترون استفاده می شود.

 • آمپول های تزریقی جلوگیری

این آمپولها هر سه ماه یکبار در عضله بازو یا باسن تزریق می شوند. این آمپولها حاوی پروژستین هستند و به نام دپوپروورا شناخته می شوند.

 • ایمپلنت ها

میله های کوچک هورمونی هستند که توسط پزشک در بازو کار گذاشته می شوند، فقط حاوی پروژستین هستند و مدت سه سال از حاملگی جلوگیری می کنند.

 • آی یو دی هورمونی یا میرنا

این آی یو دی که داخل رحم کار گذاشته می شود، در محیط رحم پروژستین ترشح می کند و برای ۵سال از حاملگی جلوگیری می کند. میرنا انتخاب مناسب برای خانمهایی است که خونریزی حجیم قاعدگی دارند.

آی یو دی وسیله ای است که برای پیشگیری از بارداری توسط پزشک یا ماما داخل رحم کار گذاشته می شود. جنس بدنه آن از پلاستیک است و یک نخ به انتهای متصل است که می توان آن را در واژن حس کرد اما از بدن خارج نمی شود.

جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری

دو نوع آی یو دی وجود دارد:

* آی یو دی مسی که این وسیله نمی گذارد اسپرم به لوله های رحم برسد. این وسیله تا ده سال بطور موثر از حاملگی جلوگیری می کند، بطوریکه احتمال حاملگی در یک سال اول استفاده کمتر از یک درصد است. بعضی از خانمها که از این روش استفاده می کنند، خونریزی قاعدگی حجیم تر و طولانی تری دارند.

*آی یو دی هورمونی (حاوی پروژستین) يا میرنا که در بالا شرح داده شد. بعضی از خانمهایی که میرنا دارند، قاعدگی شان قطع می شود که این ضرر ندارد و نیاز به درمان ندارد و پس از خروج آن قاعدگی دوباره برقرار خواهد شد.

 دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان پرداخته و توصیه هایی برای مراقبت در دوران بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مزایای آی یو دی

برای کسی مناسب است که بخواهد یک سال یا بیشتر ، از یک وسیله جلوگیری مطمئن استفاده کند و نمی خواهد هر روز یا هر هفته دارو یا وسیله استفاده کند.  یا نمی تواند هورمون استفاده کند.

هر زمانی که تصمیم به حاملگی بگیرد می تواند آی یو دی را خارج کند.

احتمال کوچکی وجود دارد که با خونریزی قاعدگی از جای خود خارج شود، بنابراین باید هر ماه بعد از قاعدگی نخ آن را در واژن حس کنید و در صورتی که نخ آن را لمس نکردید باید به پزشکتان مراجعه کنید.

احتمال کوچکی نیز وجود دارد که بعد از کارگذاری دستگاه، عفونت ایجاد شود.

توجه کنید شما نباید از آی یو دی استفاده کنید اگر اخیرا عفونت لگنی مانند گنوره یا کلامیدیا داشته اید. اگر شما بیش از یک پارتنر دارید بهتر است از آی یو دی استفاده نکنید. اگر حین استفاده از آی یو دی حامله شدید، باید سونوگرافی انجام دهید تا مطمئن شوید حاملگی خارج رحم نداريد و  در صورتی که نخ آن دیده شود، باید دستگاه آی یو دی خارج شود.

انجام عمل عقیم کردن در خانمها و آقایان

باید به عنوان یک عمل غیر قابل برگشت تلقی شود و تنها در افرادی انجام شود که یک تصمیم گیری کامل و جامع در این خصوص کرده اند. عمل TLعملی است که برای عقیم کردن خانمها و در اتاق عمل انجام می شود وطی آن لوله های رحم بسته و بریده می شوند. خانمها يی که به تازگی زایمان کرده اند قبل از ترخیص از بیمارستان می توانند TL شوند.

وازکتومی عملی است برای عقیم کردن آقایان که سرپایی و بابیحسی موضعی قابل انجام است و در آن لوله های منی بر قطع می شوند. تا سه ماه بعد از این عمل باید جلوگیری با یک روش دیگر مثل کاندوم انجام شود تا زمانی که آزمایش آنالیز اسپرم هیچ اسپرمی را نشان ندهد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

پیشگیری از حاملگی

پیشگیری از عفونت ها در حاملگی

روش های مختلف جلوگیری از بارداری

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2 + سیزده =

Call Now Button