تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟ تست پاپ اسمیر یک آزمایش برای بررسی و معاینه دهانه رحم جهت مشاهده علائم اولیه سرطان دهانه رحم می باشد. دهانه رحم در حقیقت محل اتصال رحم و واژن بوده و قسمت پایینی رحم می باشد.

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر ، دیواره واژن توسط وسیله ای که به شکل نوک اردک می باشد ( با نام اسپکولوم) به آرامی و به طور کامل باز می شود. سپس وسیله ی کوچکی به آرامی وارد دهانه رحم شده و نمونه گیری از سلول های دهانه رحم انجام می گیرد. این مورد می تواند کمی حساسیت بیمار را تحریک کند ولی آسیبی به بافت ناحیه وارد نخواهد کرد. سپس این نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا هرگونه مورد غیر طبیعی بررسی شود.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

استفاده از اسپکولوم بدین معنا نیست که پزشک قصد نمونه گیری و انجام تست پاپ اسمیر دارد. در تست پاپ اسمیر هرگونه سلول سرطانی و یا سلولی که قابلیت سرطانی شدن را دارد (سلول های پیش سرطانی)، یافت می شود. سلول های پیش سرطانی می توانند درمان شوند و از سرطانی شدن آنها پیشگیری شود. همچنین با انجام این تست می توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کرد.

زمان انجام تست پاپ اسمیر

زنان از سن 21 سال بهتر است که آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. از سی سالگی نیاز به انجام این آزمایش و HPV تست به منظور بررسی سرطان دهانه رحم و بیماری HPV می باشد.

آمادگی برای تست پاپ اسمیر

برای آمادگی برای این آزمایش نیازی به انجام اقدام خاصی نمی باشد. برخی بر این باورند که از دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر، رابطه جنسی واژنی نباید انجام شود ولی در حقیقت این مورد لزومی ندارد.

تست پاپ اسمیر یک آزمایش برای بررسی و معاینه دهانه رحم جهت مشاهده علائم اولیه سرطان دهانه رحم می باشد. دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران  زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

زمان انجام تست پاپ اسمیر

چند وقت یک بار نیاز به انجام این تست می باشد؟ این مورد بستگی به سن بیمار و نتیجه آزمایش بیمار دارد:

– زنان بین 21 تا 29 سال نیاز دارند که هر سه سال یک بار این تست را انجام دهند.
– زنان بالای 30 سال نیاز است تا آزمایش پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار انجام دهند و هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و تست HPV انجام دهند.

زنان بالای 65 سال در صورت موارد زیر، دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر ندارند:

1- تا به حال سیگار نکشیده اند.
2- شریک جنسی جدیدی بعد از آخرین آزمایش پاپ اسمیر نداشته اند.
3- تا سن 65 سالگی به طور منظم این آزمایش را انجام داده اند.
4- سه آزمایش پاپ اسمیر نرمال به صورت متوالی داشته اند.
5- در 10 سال اخیر هیچ آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی نداشته اند.

در صورتی که علائمی مانند خونریزی غیر طبیعی واژن داشته باشند، نیاز به انجام تست پاپ اسمیر می باشد. همچنین در صورتی که واکسیناسیون برای بیماری HPV صورت گرفته باشد باز هم نیاز به انجام تست پاپ اسمیر می باشد.
همچنین در صورتی که فردی هیسترکتومی انجام داده و رحم برداشته شده است، در مورد انجام تست پاپ اسمیر با پزشک خود مشورت کند.

پاپ اسمیر غیر طبیعی

در ابتدا باید بدانید که آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی مورد متداولی بوده و اکثر زنانی که پاپ اسمیر غیر طبیعی دارند، سرطان ندارند. برای اطمینان از سرطان دهانه رحم نیازمند انجام کولپوسکوپی و نمونه برداری می باشد.

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 14 − 3 =

Call Now Button