تاثیر مصرف ویتامین ها در زایمان زودرس

مکمل ویتامین D و زایمان زودرس (اکتبر 2019)
در بعضی از مطالعات، خطر ابتلا به وزن کم نوزاد هنگام تولد و یا کوچک بودن نوزادان، با مصرف مکمل ویتامین D در بارداری کاهش می یابد.
در بررسی های اخیر در بنگلادش، در بین 1300 زن باردار به طور تصادفی و در هفته های 17 تا 24 بارداری، مکمل های ویتامین D در دوز های مختلف قبل و بعد از زایمان نیز در اختیارشان گذاشته شده بود.
درسال اول تولد، در میان نوزادان تفاوتی وجود ندارد. همچنین تفاوتی در نتایج آنتروپومتریک دیده نشده است. میزان زایمان زودرس، سن کم برای حاملگی و یا کم وزن بودن در این بررسی ها تفاوتی نداشت.
معلوم نیست که این نتایج در همه مواردقابل تعمیم باشد
ومطالعات بیشتر ی مورد نیاز است تا بتوان نقش مصرف مکمل های حاوی ویتامین د را بخصوص در اوایل حاملگی بر سلامت مادر و جنین تعیین کرد.

تاثیر مصرف ویتامین ها در زایمان زودرس

تاثیر مصرف ویتامین ها در زایمان زودرس

Omega-3 fatty acids and preterm birth (December 2018)

در این بررسی ها مشاهده شده است که استفاده از اسید های چرب اشباع نشده (n-3 PUFA) ممکن است باعث کاهش عوارضی چون زایمان زود رس گردد.
در یک متا- آنالیز پلاسبوی کنترلی آزمایشات تصادفی از مکمل ها و یا یا رژیم غذایی دوران بارداری حاوی(n-3 PUFA) ،میزان زایمان زودرس را در هفته های 34 تا 37 کم تر شده است. با یک روند متناظر میزان مرگ و میر نوزادان در زمان زایمان را نیز کاهش می دهد.
این یافته ها ما را از توصیه های زنان باردار برای مصرف دو یا سه بار در هفته از غذاهای دریایی با میزان بسیار زیاد n-3 PUFA و میزان بسیار کم جیوه حمایت می کند. اگر این امکان پذیر نیست، مصرف مکمل ها یا سایر منابع غذایی حاوی n-3 PUFA
برای تامین اسید داکوزاگزازنئیک را به میزان 200 الی 300 میلی گرم در روز را ما توصیه می کنیم.

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برخی از مواد حاوی اسیدDHA عبارتند از :

ماهی هایی که در دارای جیوه کمتری هستند، مانند شاه ماهی، ماهی قزل آلا
آب پرتقال
شیر

استفاده از مکمل ید در دوران بارداری

ید یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای ساخت هورمون های تیروئید است. تیروئید غده ای در گردن است که هورمون هایی تولید می کند که به بدن کمک میکند انرژی غذا را در بدن به مصرف برساند یا ذخیره می کند. شما در دوران بارداری نیاز به استفاده از ید دارید تا مغز و سیستم عصبی جنین شما رشد کند. سیستم عصبی شامل مغز، ستون فقرات و نخاع و اعصاب می باشد.
در دوران بارداری نیاز است تا 250 میکروگرم در روز، ید استفاده شود. بنابراین غذاهایی مصرف نمایید که حاوی ید است و اگر نیاز دارید تا از مکمل های ید استفاده کنید از متخصص زنان خود بخواهید تا برایتان در صورت نیاز تجویز نماید.

مواد غذایی حاوی ید عبارتند از :

نمک یددار
ماهی
میوه، پنیر و ماست
غلات و نان غنی شده

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/vitamins-and-other-nutrients-during-pregnancy.aspx
Last reviewed: February, 2018

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × چهار =