بی اختیاری ادراری در زنان

بی اختیاری ادرار به دفع ناخواسته یا غیر منتظره ی ادرار اطلاق می شود . مقدار ادرار می تواند از یک نشت کوچک که قابل جذب توسط یک لایه نازک پنبه است تا حجم های زیادی که به وسایل پیچیده تر نیاز دارد، متغیر باشد . بی اختیاری ادرار، هم در مرد ها و هم در زنها اتفاق می افتد، اما در زن ها شایع تر است و با افزایش سن احتمال بروز آن بیشتر می شود .

بی اختیاری ادراری در زنان

بی اختیاری ادراری در زنان

بی اختیاری ادرار چیست ؟

فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار، در کنترل قسمتی از بدن خود مشکل می شود که نه تنها کم اهمیت نیست بلکه می تواند آزار دهنده هم باشد .
برخی از زنان ، خویشاوندان یا دوستان آن ها ، بی اختیاری ادرار را نشانه ای از پیری و یا بدتر از آن ، ناتوانی می دانند که منجر به از دست رفتن استقلال فرد می شود . اما هیچ دلیلی وجود ندارد که فرد استقلال خود را از دست بدهد و تمام فعالیت هایی را که قبلا به راحتی از انجام آن ها لذت می برد به دلیل بی اختیاری ادرار کنار بگذارد . درست است که احتمالا این افراد نیازمند تغییراتی در سبک زندگی خود و نیازمند درمان های پزشکی هستند که از لحاظ فیزیکی، احساسی و حتی اقتصادی ممکن است در زندگی آن ها تغییراتی ایجا کند اما در عین حال حمایتها، اطلاعات و منابع موجود، به حل مشکل این افراد کمک شایانی خواهد کرد .

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برخورد افراد با این مشکل متفاوت است . برای برخی آزار دهنده است، اما خود را با آن وفق داده و به فعالیت های روزانه خود ادامه می دهند، اما برای بعضی به مشکلی حاد تبدیل می شود که باعث مختل شدن زندگی و یا حتی کنار گذاشتن فعالیت های اجتماعی و حرفه ای آن ها می شود . برخی از خانم ها با موفقیت حتی موارد شدید بی اختیاری ادراری خود را مدیریت می کنند . در حالیکه، برخی دیگر، با وجود میزان کمی از بی اختیاری ادرار، فعالیت های خود را محدود می کنند .
بی اختیاری ادرار خود به خودی یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از وجود یک بیماری است و لذا به دلایل مختلف می تواند اتفاق بی افتد . یکی از آن ها سن است اما سن رابطه مستقیم با این مشکل ندارد . دلایل زیادی برای بروز این مسئله می تواند وجود داشته باشد، از جمله:

• عفونت های دستگاه ادراری
• دوران یائسگی
• حاملگی و زایمان که به طور موقت می توانند سبب بی اختیاری ادرار شود، زیرا با ضعیف شدن ماهیچه های لگن در طی این دوره، احتمال بروز بی اختیاری ادرار در سنین بالاتر افزایش پیدا می کند .
• بیماری هایی از قبیل دیابت، ام اس و سکته
• جراحی لگن
• جراحات وارد شده به نخاع و یا لگن
• درمان هایی که برای سایر بیماری ها انجام می شود
• چاقی
شدت بی اختیاری ادرار، پیشرفت آن به مرور زمان ، و یا بهبود آن پس از درمان به عوامل مختلفی از جمله سن و وزن بستگی دارد . با افزایش سن ، ماهیچه ها ضعیف می شود و مدت زمان بیشتری لازم است تا فرد بتواند به کمک ورزش ، قدرت ماهیچه ها را بهبود ببخشد ، وجود اضافه وزن نیز بی اختیاری استرسی ادرار را تشدید می کند .
بسیاری از زنان که دارای مشکلات مثانه هستند، بی اختیاری خود را جدی نمی گیرند . آن ها انقدر نگران مثانه خود هستند که اغلب فراموش می کنند بی اختیاری ادراری خود را با متخصص زنان درمیان بگذارند در حالی که این امر کاملا اشتباه است و لازم است تا هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنند .

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یازده − 7 =