احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی

احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی چه میزان است؟ جراحی برداشتن پولیپ با هیستروسکوپی در زنانی که به دلایل نا معلومی قدرت باروری ندارند، می تواند شانس بارداری را در آنها بالا ببرد. موارد غیر طبیعی در حفره رحمی مانند پولیپ آندومتریال، فیبروم رحم ، سپتوم رحم و چسبندگی های رحمی می توانند در پروسه ی ivf اختلال ایجاد کنند. (در روش ivf تخمک بارور شده به داخل رحم انتقال داده می شود) . در زنان نابارور که اختلالاتی در حفره رحمی دارند، برداشتن این توده ها با هیستروسکوپی می تواند شانس بارداری را به مقدار زیادی بالا ببرد.

احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی

احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی

ناباروری چیست؟

ناباروری یکی از مسائل حیاتی چه برای زن و چه برای مرد می باشد. ناباروری در حقیقت به سلامت دستگاه تناسلی فرد مربوط می باشد.
ناباروری تعاریف مختلفی دارد برخی بر این عقیده اند که در صورتی که بعد از 2 سال رابطه جنسی محافظت نشده، بارداری صورت نگیرد، یکی یا هر دو زوجین مشکل بارداری دارند. برخی نیز بر این باورند که 6 دوره رابطه جنسی محافظت نشده در سنین باروری و عدم باردار شدن می تواند به معنای ناباروری باشد.

تاثیر هیستروسکوپی در بارداری

قبل از اقدام به انجام روش های مختلف درمان ناباروری مانند درمان ناباروری با IUI و IVF و تزریق اسپرم به واژن، مطالعات لازم و آنالیز های مورد نیاز انجام می شود تا نیاز به هیستروسکوپی سنجیده شود. در صورت لزوم قبل از انجام روش های مختلف درمان ناباروری از هیستروسکوپی استفاده می شود.
در تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده که زنانی که مشکلات ناباروری دارند و همزمان پولیپ رحم دارند، با هیستروسکوپی و خارج کردن پولیپ ها، احتمال موفقیت بارداری تا 63 درصد بالا می رود. با اینکه مطالعات نتایج خوبی را نشان می دهند، ولی برای اطمینان از نحوه تاثیر هیستروسکوپی نیاز است تا مطالعات دیگری صورت گیرد.

در تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده که زنانی که مشکلات ناباروری دارند و همزمان پولیپ رحم دارند، با هیستروسکوپی و خارج کردن پولیپ ها، احتمال موفقیت بارداری تا 63 درصد بالا می رود. دکتر پرند حاصل متخصص زنان زایمان و نازایی با روش های نوینی به درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نحوه تاثیرهیستروسکوپی بر بالا بردن نرخ موفقیت بارداری تا کنون شناخته شده نبوده ولی شواهد نشان از این دارد که هیستروسکوپی، پیچیدگی های مربوط به بارداری را کاهش می دهد.
مکانیسم اثر توده ها و ضایعه ها در روند باروری نا مشخص بوده و تاثیر فیبروم ها بر ناباروری به طور گسترده به مکان آنها بستگی دارد. فیبروم هایی که در قدرت باروری تداخل ایجاد می کنند، بدون توجه به سایز و علائمی که در فرد وجود دارند، باید برداشته شوند. هیستروسکوپی یکی از روش های غیر تهاجمی و ایمن و موثر می باشد. هیستروسکوپی زمانی که حفره رحمی مشکلی ندارد، ضرورتی ندارد.

منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4208506/  و  http://www.obgyn.net/infertility/fertility-improved-after-hysteroscopy-uterine-cavity-abnormalities

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یک × 2 =

Call Now Button