آسم در حاملگی

دکتر پرند حاصل می فرماید آسم شایع ترین بیماری ریه ها در حاملگی است 3 تا 8 درصد خانم های باردار آسم دارند. خانم حامله ای که آسم دارد نگرانی اش از این است که حاملگی چه اثری بر روی آسم او خواهد داشت و این که داروهایی که مصرف می کند برای جنین ضرر دارد یا نه؟ با درمان مناسب آسم در حاملگی بیشتر خانم ها به راحتی می توانند نفس بکشند و حاملگی نرمالی داشته باشند و بچه سالم به دنیا بیاورند. خطر آسم کنترل نشده در حاملگی به مراتب بیشتر از خطر داروهایی است که برای کنترل آسم مصرف می شوند. در صورتی که خانم حامله دچار آسم مراقبت های منظمی داشته باشد و درمانش را پیگیری کند درمان آسم بیشتر اوقات موفقیت آمیز خواهد بود.

 خانمی که آسم دارد پیش از اینکه بخواهد اقدامبه حاملگی کند باید وضعیتش را برای پزشکش تشریح کند.  خانمی که متوجه می شود باردار است باید درمان آسمش را ادامه دهد قطع مصرف این داروها برای شما و جنینتان مضراست .

شدت آسم در حین حاملگی

شدت آسم در حاملگی از یک خانم به خانم دیگر متفاوت است متاسفانه نمی توان پیش بینی کرد آسم در طول اولین حاملگی بهتر می شود یا بدتر .در یک سوم خانم ها بهتر می شود ،در یک سوم بدتر می شوند و در یک سوم تغییری نمی کند در خانم هایی که آسم بدتر می شود بیشتر در 29 تا 36 هفتگی اتفاق می افتد. شدت آسم معمولاً در ماه آخر حاملگی کمتر می شود درد زایمان و زایمان معمولاً آسم را بدتر نمی کند. در خانم هایی که آسم بهتر می شوند علائم به تدریج در طول حاملگی بهتر خواهد شد. روند بهتر یا بدتر شدن آسم در حاملگی های بعدی مثل  حاملگی اول خواهد بود این که چه عواملی باعث افزایش یا کاهش بروز حملات آسم در حاملگی می شوند به طور کامل شناخته شده نیستند، به نظر می رسد حملات بیشتر در هفته های 17 تا 24 حاملگی اتفاق می افتد و علت آن مشخص نیست، اما شاید به این علت باشد که این خانم ها وقتی مطمئن می شوند حامله هستند به اشتباه داروهایشان را قطع می کنند. در مقایسه با خانم هایی که آسم ندارند این موارد در خانم هایی که آسم دارند بیشتر دیده می شود :

فشار خون بالا یا پره اکلامپسی

زایمان زودرس

زایمان از طریق سزارین

زایمان بچه با جثه ی کوچک تر از سن واقعی حاملگیش

به هر حال اکثر خانم هایی که آسم دارند ،عارضه ی خاصی در حاملگی ندارند کنترل خوب آسم در طول حاملگی احتمال بروز عوارض را کاهش می دهد .

مراقبت پیش از بارداری

داروهایی که مصرف می کنید حتماً باید با پزشکتان چک شود

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 8 + هجده =

Call Now Button