آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

آمنیوسنتز تکنیکی است که در آن مایع آمنیون که حاوی سلول های جنین است، به دست می آید . برای انجام این روش تحت هدایت سونوگرافی از راه شکم یک سوزن به درون رحم فرستاده و مایع آمنیون در سرنگ کشیده می شود . ارزیابیهای متعددی می توان روی این مایع انجام داد .

زمان انجام تست آمنیوسنتز

آمنیوسنتز بعد از هفته 14 حاملگی زمانی که رحم به یک عضو شکمی تبدیل شده است و مایع آمنیون کافی ، در دسترس است، قابل انجام می باشد . اندیکاسیون های لازم برای انجام این روش شامل تشخیص های پره ناتال مانند بیماری های ژنتیکی یاآانومالیهای مادرزادی مانند نقایص لوله عصبی ارزیابی رسیدگی ریه جنین و تشخیص بیماری های همولیتیک نوزادی است .

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

عوارض مادری و جنینی در کمتر از 1درصد موارد اتفاق می افتد و شامل موارد زیر است :

عوارض مادری

خونریزی، خونریزی مادری – جنین با احتمال ناسازگاری RH، عفونت ، آسیب جفت، آسیب غیر عمدی به روده ها یا مثانه، آمبولی مایع آمنیون، به دلیل خونریزی مادری جنین با ناسازگای RH استفاده از روگام برای افراد RH منفی، توصیه می شود .
عوارض جنینی
مرگ، خونریزی، عفونت، آسیب مستقیم از سوزن ، سقط ، زایمان زودرس و نشت مایع آمنیون. تعداد زیادی از این عوارض تحت هدایت سونوگرافی به حداقل می رسد .

اندیکاسیون

نگرانی های ژنتیکی: ارزیابی بیماری های ژنتیکی درمادرانی که بالای 35 سال سن دارند،نوزاد قبلی آن ها دارای ناهنجاری های کروموزومی است، تاریخچه خانوادگی از ناهنجاری های جنینی دارند، بیماری های ارثی متابولیک و دیگر بیماری های ژنتیکی شناخته شده نیز، قابل تشخیص است . سلول های جنینی برای تعیین کاریوتایپ کروموزومی کشت داده می شوند. کاریوتایپ، جنسیت جنین و بیماری های مرتبط با کروموزوم X که در فامیل افراد مذکور وجود دارد، قابل تشخیص می باشند .
آنالیز شیمیایی آنزیم ها، در مایع آمنیون می تواند خطاهای متابولیسم را مشخص نماید .

رسیدگی جنین

ارزیابی صحیح از رسیدگی جنین را از طریق بررسی مایع آمنیون یا سلول های ریزش یافته محتوی آن، می توان ارزیابی نمود . با تست های آزمایشگاهی می توان رسیدگی جنین و حاملگی ترم را مشخص نمود .

دکتر پرند حاصل متخصص زنان در مرزداران و نازایی با روش های نوینی به تشخیص و درمان بیماری های زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02144265367 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

بیماری های همولیتیک جنینی

اندیکاسیون های دیگر آمینوسنتز شامل شناسایی موارد ایزوایمونیزاسیون است . این تکنیک معمولا زمانی که سطح آنتی بادی مادر به یک هشتم برسد یا افزایش یابد، انجام می گیرد .
وجود مکونیوم در مایع آمنیون، معمولا هنگام نمونه گیری از مایع آمنیون مشاهده می شود . اهمیت وجود مکونیوم در مایع آمنیون به زمانی است که در مایع مشاهده می شود.
انجام این تست در صورت مشاهده مورد مشکوک در سونوگرافی ها و آزمایشات بارداری توسط متخصص زنان توصیه می شود .

درباره drhassel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفت + 4 =